* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

czwartek, 10 września 2020

Simon King, Clare Nasir: Jak pachnie deszcz? 100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych

Rebis, Poznań 2020.

O pogodzie

Simon King i Clare Nasir o pogodzie mówią w sposób, od którego prezenterzy dawno już odbiorców odzwyczaili. „Jak pachnie deszcz” nie będzie zbanalizowanym językowo czytadłem do łatwego przejścia, a zbiorem ciekawostek przedstawionych dość hermetycznie (jednak nie w sposób, który wykluczałby szerokie grono czytelników). Autorzy zajmują się tu nie szkolnym podejściem do zjawisk pogodowych – mimo że wyjaśniają między innymi, skąd się bierze tęcza i dlaczego niebo jest niebieskie – omijają wiadomości, które można zdobyć choćby na lekcjach geografii. Po początkowych wprowadzających komentarzach sięgną po zjawiska ekstremalne czy rzadko spotykane, skupią się na tym, co nietypowe lub fascynujące w pogodzie. Zajmą ich huragany i tornada, prądy powietrza, lodowce, a także najbardziej niezwykłe chmury. System pytań i odpowiedzi w zwykłych publikacjach sugeruje upraszczanie kolejnych kwestii, tu jednak z takim zjawiskiem nie mamy do czynienia – liczy się bowiem nauka w całej jej okazałości. Nie da się więc prowadzić dzienniczka obserwacji pogodowych, za to można dowiedzieć się, czym charakteryzują się pioruny czy jak doprowadzić do deszczu z żab.

„Jak pachnie deszcz” to publikacja zaspokajająca ciekawość co bardziej ambitnych czytelników. Dla autorów ważne jest przedstawianie pogodowych anomalii – czasami przez pryzmat warunków, jakie stworzyła natura lub człowiek. Pokażą zatem, jak ukształtowanie terenu wpływa na pogodę – albo jak modyfikuje się ową pogodę przez wycinanie lasów deszczowych lub „sianie” chmur. Simon King i Clare Nasir dbają o to, by wciąż intrygować. Sprawdzą między innymi pogodę charakterystyczną dla różnych planet i opowiedzą trochę o tym, czego nie da się z Ziemi zaobserwować – między innymi o burzach słonecznych. Zadają pytania o zależność między wojnami i pogodą – i zachęcają do spoglądania w niebo. Najczęściej odnoszą się do przyczyn powstawania konkretnych zjawisk pogodowych, ale zależy im też na tym, żeby odbiorcy uświadomili sobie, że i oni mają wpływ na to, co dzieje się na świecie. Tworzą zatem King i Nasir coś w rodzaju vademecum wiedzy o pogodzie – ale dla dorosłych.

„Jak pachnie deszcz” to zestaw wiadomości, o które nie tak łatwo w zwyczajnych lekturach. Tom został rozbity na „100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych”, jednak takich pytań odbiorcy sami by nie zadali – wymagają one bowiem fachowego spojrzenia na pogodowe zagadnienia. To tom w sam raz dla czytelników znużonych ciągłym upraszczaniem wiadomości i przekazywaniem społeczeństwu wiedzy w wersji pop. Simon King i Clare Nasir szukają wytrwale zagadnień, które uzupełnią wiedzę dorosłych czytelników – wykorzystują otoczenie i zmieniającą się rzeczywistość, żeby prowadzić nietypową opowieść.

O promieniowaniu UV, kształcie kropli deszczu, o mgle i dawnych sposobach przepowiadania pogody opowiedzą autorzy tego tomu w kolejnych wątkach. Warto za nimi podążyć, żeby odkrywać piękno świata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz