Strona główna || O autorce || O tu-czytam || Bajki || Bajkowe portfolio                       

piątek, 18 kwietnia 2014

Angelika Throll: 650 roślin pokojowych. Praktyczne porady na temat pielęgnacji

Świat Książki, Warszawa 2014.

Piękno w doniczkach

Ta mała książeczka przyda się wszystkim, którzy chcą ozdabiać parapety roślinami doniczkowymi, ale nie mają pojęcia o ich pielęgnacji. „650 roślin pokojowych” to albumowa i kieszonkowa jednocześnie publikacja dla ludzi, którzy nie chcą poświęcać zbyt dużo czasu na zagłębianie się w tajniki dbania o kwiaty, ale potrzebują praktycznych wskazówek dotyczących samych podstaw. Angelika Throll przedstawia krótkie podpowiedzi w zakresie podlewania, nawożenia, rozsadzania i przesadzania roślin, prezentuje też najczęściej spotykane na nich szkodniki. Przypomina o najlepszym miejscu dla danej rośliny i opisuje jej wygląd, by nawet początkujący mogli zaplanować rodzaj ozdoby w każdym pomieszczeniu.

Wśród tych, którzy zachwycają się roślinami doniczkowymi, jest wielu amatorów, którym nazwy – a zwłaszcza łacińskie nazwy gatunkowe – niewiele by powiedziały, dlatego w tomiku został przyjęty przejrzysty układ. Przede wszystkim książka dzieli się na części związane z określonymi grupami kwiatów. Są tu rośliny kwitnące, storczyki, palmy, rośliny o ozdobnych liściach, paprocie, sukulenty i kaktusy, ananasowate i rośliny mięsożerne. Opisy konkretnych gatunków poprzedza jeszcze dość długi (jak na fotoporadnik) wstęp dotyczący podstaw pielęgnowania roślin – tutaj znajdują się także rysunki poglądowe. Bardziej zaawansowani mogą tę część spokojnie pominąć, ale ci, którzy zaczynają dbać o rośliny na parapecie, z paru wskazówek na pewno skorzystają. We właściwej partii tomu każda roślina przedstawiana jest najpierw na fotografii (lub kilku fotografiach). To najłatwiejszy sposób, by niewtajemniczeni mogli odnaleźć interesujący ich kwiatek (i porównać z własnym okazem), żeby dowiedzieć się, jak się o niego troszczyć. Seria prostych symboli informuje odbiorców o warunkach nasłonecznienia, średniej i maksymalnej wysokości rośliny, o kolorach kwiatów i czasie kwitnienia, stopniu trudności uprawy a także o tym, czy w lecie można roślinę wystawić na balkon, taras lub do ogrodu. W krótkiej notce poniżej znajduje się charakterystyka kwiatka i szczegóły dotyczące opieki nad nim. Warto zwrócić uwagę na fakt, że bywają rośliny silnie toksyczne (chociaż, jak zaznacza autorka we wstępie, zaszkodzić mogą niemal wszystkie). To zostaje w notce zaakcentowane, ale nie wyeksponowane – zwykle ostrzeżenia znajdują się w „dziale” (akapicie) z poradami. Biorąc pod uwagę sposób korzystania z tomu (nie nadaje się on do linearnej lektury, a jedynie do śledzenia interesujących odbiorców informacji o konkretnej roślinie) nie jest to wielką przeszkodą, na przestrogi i tak każdy trafi – chociaż stylistycznie niekoniecznie jest to najlepszy wybór.

„650 roślin pokojowych” to mały lecz nabity wiadomościami poradnik. Czasami trzeba się będzie sporo natrudzić, żeby odnaleźć w nim nieznaną sobie z nazwy roślinę, w dodatku bez gwarancji powodzenia, bo przecież książka nie gromadzi wszystkich gatunków spotykanych w domach – ale wysiłek się opłaci. Być może też na widok pięknych roślin część odbiorców zechce poszerzyć zakres swoich umiejętności o uprawę kwiatków – wówczas też publikacja przyda im się jako źródło niezbędnej wiedzy i pierwsza pomoc w razie pytań. Korzystanie z tomu nie należy do skomplikowanych. Widać, że Angelika Throll nie zamierza zniechęcać do rozwijania „roślinnej” pasji, stara się, by uświadomić odbiorcom satysfakcję z udanej uprawy i pielęgnacji roślin. Niepozorny tomik będzie ważną pomocą przy upiększaniu domu i przekona czytelników, dlaczego warto zająć się uprawą roślin pokojowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com