* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

środa, 2 czerwca 2021

Tadeusz Dołęga-Mostowicz: Pechowy literat i inne opowiadania, nowele, humoreski

Iskry, Warszawa 2021.

Obserwacje

Iskry mają bardzo przyjemny zwyczaj łączenia biografii literatów z wyborami ich drobnych tekstów. I tak Tadeusz Dołęga-Mostowicz daje się poznać teraz nie od strony :Kariery Nikodema Dyzmy", a przez obszerne zestawienie wczesnych literackich wprawek, niewielkich utworów pisanych przede wszystkim do prasy. "Pechowy literat i inne opowiadania, nowele, humoreski" to książka interesująca. Pozwala dotrzeć do literackich zabaw i popisów, do możliwości "warsztatowych" i niezwykłej wyobraźni. Tu każdy kolejny tekst czymś zaskakuje. Co ciekawe, znalazły się w wyborze - jako intrygujące dodatki - utwory agitacyjne, takie, których dzisiaj nie da się czytać bez wyjaśnień (i te wyjaśnienia czytelnicy otrzymują w przypisach, mogą zatem skoncentrować się na przesłaniu i formie), ale też obrazki rodzajowe i żarty. Tadeusz Dołęga-Mostowicz jawi się tu jako twórca, który warsztat doskonale opanował, ponadto zdaje sobie sprawę z oczekiwań czytelników prasy codziennej z różnych sfer. Proponuje zatem przede wszystkim inteligentną zabawę dla odbiorców, jak się okazuje, ponadczasową, bo nawet teraz nietrudno dostrzec wyczulenie autora na komizm. Poszukiwanie zagadnień, które sprawdzą się w małych formach to jeden z atutów tej prozy. Tadeusz Dołęga-Mostowicz angażuje się w sprawy codzienności, ale urozmaica też teksty i fabuły przez zaglądanie do przedstawicieli różnych sfer społecznych. Raczej nie zamierza nikogo wychwalać ani promować, wybiera przeważnie śmiech lub puenty - to decyzje pisarskie, za które można autora cenić. Nie zajmuje się wyłącznie portretowaniem ludzi o wyrazistych charakterach. Wplątuje ich w całe sceny i w wydarzenia rozgrywające się w niewielkich objętościowo utworach.

Wybór został przygotowany tak, że nie powtarzają się chwyty literackie czy stylizacje, a Dołęga-Mostowicz jawi się jako twórca swobodnie operujący różnymi stylami i sposobami budowania narracji. "Pechowy literat" to wybór obejmujący między innymi zabawy językami z różnych epok lub gwarami, sięganie do przedstawicieli różnych warstw społecznych (na każdym poziomie można się spodziewać innego sposobu wysławiania się, ale też innego zestawu problemów). Tadeusz Dołęga-Mostowicz dba również o urozmaicenia gatunkowe, zachowuje się tak, jakby małe formy traktował jako ćwiczenia stylistyczne i próbki wyobraźni czy interwencji. Za każdym razem oferuje czytelnikom inną formę, a co za tym idzie - również inną narrację. Jest jednocześnie przekonany, że jego czytelnicy bardzo chętnie zajmą się podglądaniem bohaterów w niekoniecznie najbardziej reprezentatywnych momentach. To oznacza bezustanne podejmowanie gry z odbiorcami, zachęcanie ich do odkrywania nieznanego i do przeżywania za każdym razem innej pełnowartościowej (mimo że przedstawianej skrótowo) historii. Tadeusz Dołęga-Mostowicz daje się tu poznać jako wnikliwy obserwator, ale też portrecista. Jest w stanie w minimalnej objętości zawrzeć bardzo wymowne charakterystyki i zestaw wydarzeń uzupełniających bohaterów. To sprawia, że do dzisiaj jego proza może być przez odbiorców wybierana do rozrywkowej lektury. "Pechowy literat" to tom, który nie zmęczy odbiorców, a ukaże im możliwości twórcze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz