* * * * * * O tu-czytam

sobota, 19 czerwca 2021

Andrzej G. Kruszewicz, Agnieszka Czujkowska: Sekretne życie kotów

Rebis, Poznań 2021.

Koci świat

Dzięki humorowi w narracji ta książka może dotrzeć do starszych i do młodszych odbiorców. Andrzej G. Kruszewicz i Agnieszka Czujkowska prowadzą opowieść rzetelną i wypełnioną ciekawostkami z życia dzikich kotów. Pierwsza część tomu, obowiązkowa dla kociarzy, dotyczy historii kotów (sięgającej głębokiej przeszłości), ale też zwyczajów, zachowań i budowy ciała). Można tu znaleźć przedziwne wiadomości: na przykład, jaka płeć jest lewo-, a jaka prawołapkowa. Autorzy skrótowo omawiają także diety kotowatych, rozwiewają niektóre mity lub sprawdzają, które zmysły są przez drapieżniki najbardziej wykorzystywane. W drugiej części tomu autorzy znajdują miejsce na omówienie najbardziej imponujących gatunków (jest tu lew, tygrys, gepard, lampart, ale też jaguarundi). Andrzej G. Kruszewicz i Agnieszka Czujkowska nie zamierzają podawać odbiorcom absolutnie wszystkich możliwych informacji na temat kotów i kotowatych - wybierają z bogatego repertuaru danych to, co może najbardziej zaintrygować albo co budzi zainteresowanie lub wątpliwości. Odpowiedni dobór danych sprawia, że można tu na dłużej zatrzymywać się nad poszczególnymi rozdziałami - po to, żeby nie tylko chłonąć wiedzę, ale i podziwiać samą naturę.

"Sekretne życie kotów" to publikacja popularyzująca wiadomości o dzikich kotach i przekładająca te wiadomości czasami na obserwacje domowych pupili. Andrzej G. Kruszewicz dba o to, żeby odbiorcy nie odłożyli lektury przed czasem. Wprowadza dowcipne komentarze, żartuje na temat kolejnych zwierząt, ich zwyczajów lub urody (i jej braku). Ma sporo pomysłów na to, jak puentować kolejne motywy, zapewnia sporo śmiechu podczas czytania - i to nie tylko tam, gdzie przygląda się zwierzętom z zoo i historiom związanym z konkretnymi osobnikami. Jest w tej książce sporo podziwu dla dzikich zwierząt, jest też mnóstwo anegdot. Poznawanie kotów sprawia, że łatwo zapamiętać informacje i wiązać je z charakterystycznymi zachowaniami czworonogów - to prowadzi do lepszego rozumienia kociego świata. "Sekretne życie kotów" to jednak książka przygotowana także pod kątem dobrej rozrywki, umożliwia czytelnikom złapanie oddechu i oderwanie się od codzienności. Nie czyta się tej publikacji jak leksykonu czy podręcznika - to wartka i zgrabna opowieść wypełniona faktami.

"Sekretne życie kotów" pokazuje zestaw kocich zwyczajów - czasami naprawdę niezwykłych i wyjątkowych. Nie pokazuje za to samych kotów, owszem, są tu grafiki komputerowe, jednak nie ma zdjęć (prawdopodobnie dla uniknięcia skojarzeń z kioskowymi publikacjami). Trzeba zatem albo wysilić wyobraźnię, albo poszukać sobie w internecie odpowiednich materiałów graficznych, żeby zapamiętać, jak wyglądają kolejne gatunki. O ile tematy zwierzęce są zwykle rezerwowane dla najmłodszych, Andrzej G. Kruszewicz wie, jak przekonać do siebie także dorosłych odbiorców. Tutaj to do nich się kieruje - co nie wyklucza z grona czytelników na przykład nastolatków. "Sekretne życie kotów" jest książkową przygodą uruchamiającą różne rodzaje odbioru, można po nią sięgać dla zaspokojenia ciekawości albo dla zabicia czasu - nie rozczaruje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com