* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

poniedziałek, 13 marca 2023

Tomasz Samojlik, Adam Wajrak: Detektyw Wróbel i złamane pióro

Agora, Warszawa 2023.

Niewidzialny wróg

Domikuś, czyli detektyw Wróbel, jak każe się nazywać wszystkim (chociaż od "Domikusia" znajomych nie odzwyczai) ma wszelkie cechy, żeby zostać ulubionym bohaterem dzieci. Przede wszystkim jest rezolutny i nikogo nie słucha. Wpada w tarapaty niemal na własne życzenie, bo nawet ostrzegany przez najżyczliwszych znajomych, działa impulsywnie i za nic ma groźne konsekwencje. Daje się lubić właśnie dzięki odwadze graniczącej z brawurą - Domikuś jest po prostu sympatyczny. Najbardziej zależy mu na tym, żeby rozwiązać zagadkę ptaków, które cierpią w wielkim mieście. Nie wiadomo, co właściwie się dzieje: słonka wykrzywia sobie dziób, ktoś inny traci przytomność - niewidzialny wróg czyha, a kolejne ptaki z różnych gatunków padają jego ofiarami. Domikuś walczy w pojedynkę, bo nawet jeśli inne ptaki mu uwierzą, żaden nie zamierza pchać się do prowadzenia niebezpiecznego śledztwa. Bohater szuka zatem wroga i trafia na kolejne drapieżniki. Bo nawet jeśli teoretycznie miasto nie sprzyja działaniom ptaków, można tu znaleźć całkiem sporo gatunków. Wrony, gołębie, wróble, sroki i mnóstwo innych trafia na karty tego zabawnego komiksu, który Tomasz Samojlik i Adam Wajrak przygotowali dla najmłodszych. A detektyw Wróbel będzie przewodnikiem po świecie teoretycznie doskonale odbiorcom znanym. Bo każde dziecko może zaobserwować, jakie ptaki pojawiają się w jego okolicy - wystarczy wyglądać przez okno czy uważnie rozglądać się po wyjściu z domu. Warto też zaopatrzyć się w najprostszy atlas ptaków albo sprawdzać podawane w tym tomiku gatunki, żeby nauczyć się rozpoznawać kosy i zimorodki. To wiedza, która dzieciom na pewno się spodoba. Autorzy wspominają nawet na marginesie, jak odróżnić wróbla od mazurka - to już wprowadzenie do wiedzy "fachowej", w ten sposób dzieci mogą poczuć się dowartościowane i ważne, będą w końcu umiały coś więcej niż spora część dorosłych. W opowieści o wróblu pojawi się też wiele drapieżników, ptaków, które w miastach polują na swoje ofiary. Oczywiście skończy się na strachu, bo nie jest to próba zasmucenia dzieci, wprost przeciwnie. Maluchy otrzymują tu komiks zabawny i wypełniony ciekawostkami. Dzieje się tu dużo, a autorzy od czasu do czasu posiłkują się jeszcze ironią, która objawia się w nieoczekiwanych miejscach (na przykład przy odwracaniu uwagi gołębi skórkami od chleba).

Ilustracje są bardzo proste, najczęściej wypowiadający się bohaterowie w ogóle są wyizolowani z tła, nie ma szczegółów, które odwracałyby uwagę dzieci - najbardziej liczy się wypowiadana treść, coś, co powinno zapaść w pamięć czytelnikom i przyczynić się do dbania o przyrodę. Nie ma tutaj przecież wroga w świecie zwierząt - chociaż ptaki drapieżne dobrze czują się w mieście, prawdziwym zagrożeniem staje się człowiek. I to nie jest krzepiący wniosek, na szczęście istnieją sposoby, żeby naprawić winy i krzywdy wyrządzane ptakom. Żeby kolejne stworzenia nie rozbijały się o szyby, żeby nie krzywiły sobie dziobów, nie traciły przytomności i nie padały ofiarami drapieżników - wystarczy niewiele. Tomasz Samojlik i Adam Wajrak zwracają uwagę na problem, który wciąż nagłaśniany powinien przynieść efekty. Rozdziały przerywane są krótkimi artykułami dotyczącymi życia ptaków w mieście - tu pojawiają się kolejne informacje, które niekoniecznie znane są dziecięcym odbiorcom, a które przydadzą się do lepszego rozumienia przyrody. Detektyw Wróbel ma szansę przekonać do siebie małych czytelników - to zadziorny bohater, który da się lubić i z którym nie można się nudzić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz