* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

niedziela, 22 września 2019

David Zinczenko, Ted Spiker: Mężczyźni, miłość i seks. Instrukcja obsługi faceta

Rebis, Poznań 2019.

O mężczyznach

Nie jest to książka uporządkowana, nie jest to książka wyczerpująca temat. Poradnik w stylu amerykańskim, oparty na wyznaniach różnych mężczyzn, mocno stereotypowy, mocno tendencyjny, a jednocześnie pozwalający przynajmniej w pewnych kwestiach rozwiać najczęściej powracające wątpliwości kobiet. „Mężczyźni, miłość i seks. Instrukcja obsługi faceta” to tom o krzykliwej okładce i równie krzykliwej formie – trzeba będzie podjąć wysiłek, żeby wyłuskać z niego ważne informacje. Ale – dobra wiadomość – takie się tu znajdą. Ponieważ „2500 facetów współtworzyło tę książkę”, od czasu do czasu pojawiają się męczące – bo łatwe do przewidzenia – kilkuzdaniowe wyznania kolejnych mężczyzn. Mają one uświadomić czytelniczkom, jakie błędy popełniają najczęściej w związkach i jak konkretne postawy są przez ich partnerów odbierane. Gdyby jeszcze owe cytaty nie ciągnęły się w nieskończoność, łatwiej byłoby wyłuskiwać z nich podstawowe prawdy o byciu razem. Przyjęta forma trochę męczy i szybko się zużywa, ale też pasuje do konwencji całości.

David Zinczenko i Ted Spiker stawiają na czytelne sytuacje. Przytaczają list zawierający opis problemu, a następnie – komentarz z poradami. Nie poprzestają na tym: dodatkowo każdy rozdział ma na marginesach kolejne podpowiedzi: co mówić zamiast schematycznych komunikatów, które i tak nie działają, jak interpretować jego postawy i reakcje w określonych okolicznościach. Mnóstwo tu wyliczeń, ramek, przykładów, list i ciekawostek. Wprowadzane są „najpiękniejsze” z perspektywy obu płci wyznania miłości lub pożądania, omówienia postaw, które wprowadzają niepokój albo rodzą wątpliwości. Tak przygotowana książka jest trudna w lekturze – ale kierowana do tych czytelników, którzy przyzwyczaili się już do śledzenia hipertekstów i nie mają problemu z oderwaniem się od jednego nurtu narracji, żeby przejść do kompletnie innego zagadnienia. Chaos w formie jest tu powiązany z chaosem treściowym, nie ma mowy o organizowaniu rozdziałów tematycznie. Autorzy poruszą kwestie domu, dzieci, chorób, pracy, związku, a także łóżkowych wyczynów – seks w końcu jest motorem napędowym tej publikacji i powracać będzie bardzo często – ale tak, żeby czytelnicy nie znudzili się poprawnością czy przewidywalnością. Gdyby wprowadzić porządek do tego tekstu, wyszłoby na jaw, że to zwyczajny poradnik. Tymczasem Zinczenko i Spiker mają na celu przekonanie kobiet, że weszli w posiadanie wyjątkowej wiedzy – i tylko dzięki nim można naprawić swój związek. Owszem, porady są konkretne i rzeczowe, mają też dużo sensu – ale dotarcie do nich, przedarcie się przez narrację tak bardzo rozedrganą będzie wyzwaniem.

Faktem jest, że „Mężczyźni, miłość i seks” to tom, w którym sporo jest uwag na temat kobiecych zachowań, które najbardziej irytują mężczyzn – i męskich postaw, których kobiety nie mogą zrozumieć. Można docenić jakość porad (jeśli przymknąć oko na ich „dziecinny” charakter za sprawą popowego stylu), można też przemyśleć parę informacji. Ale książka nastawiona jest przede wszystkim na robienie szumu wokół siebie, forma przysłania dobrą treść – a chaos niekoniecznie jest tym, co chciałoby się widzieć w poradnikach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz