National Geographic, Warszawa 2016.
Wycieczka
„Mój Paryż” to publikacja, która łączy w sobie kilka różnych rytmów i spojrzeń, przedstawia nie miasto jako atrakcję turystyczną, a centrum sztuki, inspirację dla artystów, miejsce, które kochają twórcy. Alessandra Mattanza na poparcie tego spostrzeżenia przywołuje sylwetki reżyserów, fotografów, projektantów mody, architektów, aktorów, a nawet szefów kuchni (czy kucharzy), którzy tutaj właśnie najlepiej się czują. Książka składa się z biografizowanych portretów: autorka prezentuje wybranych przez siebie „słynnych paryżan” tak, by wszyscy odbiorcy dowiedzieli się, z kim mają do czynienia – a następnie rozmawia z nimi na temat atmosfery Paryża, ulubionych miejsc, przyczyn wielkiego przywiązania. Pozwala na stworzenie subiektywnego przewodnika: razem z kolejnymi bohaterami tomu przemierza się więc „ich” dzielnice lub wstępuje do kawiarni. Alessandra Mattanza uważnie słucha, a część opowieści przytacza jako ilustrację spotkania. Powoli odsłania sens twórczego istnienia w tym akurat miejscu, genius loci staje się istotną częścią publikacji.
Autorka rezygnuje z reportażowości, bo biograficzne sylwetki i szkice zapewniają większą uniwersalność. Co ciekawe, odkrywa uroki miejsc, które wydają się części turystów przereklamowane, innym razem trafia na rozmówców, którzy w samym Paryżu stają się rozleniwieni i nie odwiedzają punktów obowiązkowych turystycznych szlaków. Zawsze pamięta o tym, by jak najpełniej przedstawić bohatera danej historii. To więc promocja obustronna – z jednej strony miasto w ujęciu subiektywnym, z drugiej – artysta z jego dokonaniami (także w przestrzeni Paryża, czasem dosłownie na ulicach, jak przy street arcie). „Mój Paryż” zamienia się więc z bedekera w zestaw wrażeń i impresji. Za każdym razem Mattanza stara się dotrzeć do sedna zagadnienia, zafascynować odbiorców raz fotografiami, raz smakami, szczegółami architektonicznymi czy tajnikami pracowni. W ten sposób miejsca w Paryżu zyskują dodatkowe opowieści, autorka oswaja je przez odwołania do ludzi. Nie eksperymentuje z formą, tworzy raczej jednorodne artykuły, które urozmaica sam zestaw dokonań bohaterów: najpierw życiorys, potem twórczość, na koniec – wycieczka po mieście. A przecież za każdym razem to inna relacja.
„Mój Paryż” nie jest jednak wyłącznie zbiorem uwag o artystycznej egzystencji. To olśniewający album i okazja do zaprezentowania ciekawych ujęć fotograficznych. Zdjęcia nie są pocztówkowe ani amatorskie, to kreatywne kadry wykorzystujące naturalną grę świateł, liczne odbicia i refleksy oraz nieprzypadkowe kompozycje. Oryginalna perspektywa zapewnia nowy wymiar znanym obiektom. Ludzie, jeśli już się na zdjęciach zdarzają, to wyłącznie jako element fotograficznej opowieści, dopełnienie budowli lub sytuacji – tak artystyczne ujęcia nigdy nie znajdą się w przypadkowych turystycznych kadrach. „Mój Paryż” z przyjemnością się ogląda. Podpisy pod zdjęciami przynoszą nadprogramową dozę wiedzy, to odejście od artystycznych zachwytów w stronę konkretów i informacji. Staje się zatem ta publikacja również zachętą do podróżowania, szukaniem sposobu na zareklamowanie Paryża, lub, w innym ujęciu, podtrzymanie przekonania o jego artystycznej i kulturotwórczej roli. Na pewno przyda się wszystkim, którzy chcą zrozumieć fenomen Paryża i wagę tego miejsca dla twórców z różnych dziedzin.
Jest „Mój Paryż” publikacją fantastyczną do oglądania i ciekawą do czytania, nawet jeśli stanowi jedynie uzupełnienie do wiadomości o sztuce paryżan. To książka, która ucieszy turystów i ludzi zainteresowanych tworzeniem (oraz obszarami działań artystów).
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz