Strona główna || O autorce || O tu-czytam || Bajki || Bajkowe portfolio                       

środa, 18 grudnia 2013

Bryan Peterson: Ekspresowe porady fotograficzne

Galaktyka, Łódź 2013.

Szybki poradnik

Po raz kolejny tematem książki Bryana Petersona jest światło w fotografii i po raz kolejny autor odwołuje się do swoich doświadczeń z warsztatów fotograficznych. Tom „Ekspresowe porady fotograficzne” buduje z często zadawanych pytań oraz prób rozwiewania wątpliwości odbiorców. Pytania grupuje tematycznie i za każdym razem odwołuje się do zdjęciowego przykładu, dzięki czemu szybciej czytelnicy znajdą intrygujące ich kwestie, a przy okazji też będą mogli rozwinąć swoją kreatywność, podpatrując ciekawe ujęcia.

Peterson skupia się na pracy z aparatem. Wie, że kluczem do fotograficznego sukcesu jest dzisiaj bardzo często po prostu znajomość funkcji w aparatach cyfrowych i programach graficznych, nikogo zatem nie zdziwi, że opowiada autor między innymi o kolażowych i fotomontażowych sztuczkach, łączeniu różnych zdjęć i podrasowywaniu kolorów. Tłumaczy, w jaki sposób głębia ostrości wpłynie na prezentowane zdjęcie, jak wykorzystywać tła w fotografiach portretowych, jak fotografować pod światło czy – jak uzyskać intrygujące kolory zależne od pory dnia. Tym razem w „Ekspresowych poradach fotograficznych” nie tematy zdjęć, a sposoby komponowania kadru uzależnione od funkcjo aparatu stają się najważniejsze. Bryan Peterson celowo przywołuje rozmaite tematy zdjęć i rejestrowane sytuacje, by pokazać odbiorcom uniwersalność porad. Nie ma dla niego pytań naiwnych czy niewartych uwagi – i kiedy przegląda się książkę, tematy poruszane w kolejnych rozdziałach czasem wydają się wręcz infantylne. Ale Peterson wie, że najprostsze zadania przynoszą często najwięcej trudności, więc z powagą zatrzymuje się i nad kwestią fotografowania pod słońce, i łapania błyskawic, i zamrażania ruchu i celowego rozmywania świateł lub sylwetek ludzi.

Każdy temat składa się tu z opisu problemu (tu autor uwzględnia również do niedawna obowiązujące w fotografii zasady, które warto przełamać dla dobra kompozycji kadru, lub tylko z ciekawości), z rozwiązania oraz z „prywatnej” opowieści o wybranym zdjęciu. Peterson dzieli się z czytelnikami anegdotami i własnymi artystycznymi poszukiwaniami, lubi ten nieformalny styl, przełamujący relację mistrz – uczeń. Opowiada o zdobywaniu doświadczeń i zachęca do pracy. Nie zapomina przy tym również o warsztatowej stronie robienia zdjęć (chociaż techniczne szczegóły zepchnięte zostały do podpisów pod kolejnymi fotografiami.

„Ekspresowe porady fotograficzne” to tom, który ma za zadanie w dużym skrócie i bez odwoływania się do nużącej teorii przybliżyć czytelnikom najważniejsze zasady podczas robienia zdjęć. Uczy pracy z lampą błyskową i światłem zastanym oraz rozpracowuje „tajemnicze” dla laików pojęcia, prowadzi do świadomego komponowania kadrów. Przypomina warsztatowy tryb pracy – autor jawi się tutaj jako nauczyciel, któremu zależy na szybkich i przynoszących zadowolenie efektach, nie ma natomiast na celu nauczenia czytelników całego fachu fotografa. Z „Ekspresowych porad fotograficznych” skorzystają przede wszystkim zwykli odbiorcy, którzy chcieliby poprawić jakość swoich zdęć. Tom jest bogato ilustrowany, więc dodatkową jego zaletą będzie możliwość czerpania inspiracji z prezentowanych na fotografiach pomysłów (chociaż nie zawsze uda się powtórzyć dokonania autora). „Ekspresowe porady fotograficzne” to publikacja dla oczekujących natychmiastowych i skutecznych wskazówek oraz garści osobistych zwierzeń autora.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com