* * * * * * O tu-czytam

sobota, 2 maja 2020

Allan i Barbara Pease Dlaczego mężczyźni pragną seksu, a kobiety potrzebują miłości

Rebis, Poznań 2020 (dodruk).

Dobry związek

Allan i Barbara Pease w tomie „Dlaczego mężczyźni pragną seksu, a kobiety potrzebują miłości” skupiają się na różnicach w oczekiwaniach obu płci co do związków i relacji z płcią przeciwną. Autorzy są już doskonale znani na rynku i wiedzą, jak przyciągnąć uwagę czytelników. Tym razem próbują także przeanalizować specyfikę postaw kobiet i mężczyzn wobec siebie nawzajem – żeby odbiorcy mogli realistycznie – a nie baśniowo – podejść do tematu bycia razem. Żeby jeszcze bardziej niż tylko nośnym tematem zachęcić do korzystania z książki, Allan i Barbara Pease posługują się humorem – często wplatają w opowieść teksty o proweniencji satyrycznej, dowcipy albo fragmenty stand-upów, rysunki satyryczne i wszystko, co pomoże w rozluźnieniu atmosfery oraz w ułatwieniu zapamiętywania wskazówek. W efekcie ta książka staje się rozrywkowa, chociaż to przede wszystkim poradnik – i to poradnik wartościowy.

Autorzy dążą do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule, ale też – do uświadomienia odbiorczyń w tej kwestii. Swoją książką walczą z tymi, którym wciąż wydaje się, że warto czekać na księcia na białym koniu, faceta idealnego. Taki, który spełnia wymogi przynajmniej części dzisiejszych kobiet – ma już z reguły chłopaka. Ale Allan i Barbara Pease nie tyle rozwiewają marzenia, co zachęcają do realizmu – przypominają, czego nie można oczekiwać od partnera i co mieści się w jego naturze. Podają stereotypowe, pożądane i prawdziwe odpowiedzi facetów na pytania zadawane przez partnerki, wyjaśniają, czym jest zdrada z perspektywy mężczyzny i kobiety – i jak obie płcie postrzegają seks. Tłumaczą, dlaczego nie warto dyskredytować rywalki, zarzucając jej rozwiązłość i co jest potrzebne, żeby ludzie zwrócili na siebie uwagę. Chociaż to może obudzić sprzeciw części czytelniczek – według autorów kobiety zwracają uwagę na „zasoby”, które mogą zapewnić im mężczyźni. Nie sprowadza się to już dzisiaj do dobrych genów, oznacza jednak status materialny i pewne cechy charakteru.

Odnoszą się autorzy do wygodnych stereotypów, które nie są całkiem pozbawione sensu. Zastanawiają się nad tym, dlaczego więcej szans na powodzenie mają związki młodszych kobiet ze starszymi mężczyznami niż na odwrót. Sprawdzają ekstremalne metody szukania partnerów. Ta lektura czasami pomoże zrozumieć racje i przyzwyczajenia drugiej strony – nie zawsze warto wierzyć wypracowanej przez lata dyplomacji. Przedstawia znaczenie drobnych upominków na co dzień i ogromnych, kosztownych pierścionków zaręczynowych. Autorzy komentują, jak to możliwe, że jeśli on twierdzi, że przygodny seks nie miał znaczenia – to mówi prawdę. Składa się ta publikacja z naprawdę wielu rozczytywanych i omawianych dokładnie zachowań kobiet i mężczyzn – z uwzględnieniem prawdziwych znaczeń wygłaszanych treści. Idealne trafienie w temat i zestaw przekonujących argumentów to atuty tej publikacji. Twórcom uda się zaintrygować czytelników, ale przez analizowanie istoty damsko-męskich nieporozumień wpłyną też na poprawę jakości związków. To znacznie lepsze niż porady związane z konkretnymi problemami – docierają bowiem do sedna i umożliwiają redukowanie popełnianych błędów. Allan i Barbara Pease potrafią zaprezentować temat niebanalnie, ale też esencjonalnie – natomiast humor jest tu ważnym i wszechobecnym składnikiem, jedynym ozdobnikiem książki. Romanse, zdrady, budowanie nowych związków, oczekiwania, mity, strategie działania, tajemnice kobiet i mężczyzn, atrakcyjność, relacje, przygodny seks – tematów autorzy znajdują mnóstwo i dla czytelników ich spostrzeżenia będą bardzo cenne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com