Dwie Siostry, Warszawa 2022.
Z nieba
Dzieci, które pasjonują się samolotami, będą tą publikacją usatysfakcjonowane. Co więcej, spodoba się ona nawet dorosłym fanom lotnictwa - bo Jacek Ambrożewski wcale nie zamyka się w kręgu literatury czwartej i komiksów naukowych. "Ale odlot! Rysunkowa historia lotnictwa" to kompendium wiedzy dla tych wszystkich, którzy chcieliby zrozumieć, dlaczego można przemieszczać się z miejsca na miejsce samolotem, w jakich maszynach ludzie wzbijali się w powietrze i - co lata po niebie. Od dziecięcych biblioteczek oddala tę publikację rozmiar - książka zwraca na siebie uwagę, nawet bardziej realizacją niż kolorami, chociaż wszystkie rozkładówki są tu pełne barw.
Zasada jest prosta: jak najwięcej informacji w kolejnych komiksowych dymkach. Najpierw krótkie wprowadzenie na górnym marginesie: to miejsce na podawanie faktów i na zestaw odnośników, dzięki którym odbiorcy będą mogli pogłębiać informacje przez samodzielne poszukiwania. Pierwsze opowieści mniej wiążą się z lotnictwem od strony technicznej, bardziej - z tym wszystkim, co pozwoliło na stworzenie samolotów. Pojawiają się tu zatem i informacje o ptakach, i - o prawach fizyki, wszyscy muszą poznać zasadę działania samolotu, żeby móc śledzić jego historię. Znajdzie się miejsce na latawce i na wielkie sterowce, na samoloty wykorzystywane podczas wojen i na helikoptery. Każda rozkładówka to osobny temat, każdy temat - to zestaw rysunków opatrzonych komentarzami w formie wyjaśnień lub - rzadziej - wypowiedziami bohaterów. Liczy się skrót i możliwość przekazania jak największej ilości danych w drobnych obrazkach. Nie ma tu historii ani fabuł zamykanych w komiksach, obrazki pełnią funkcję mnemotechniczną i pomagają w uporządkowaniu wiadomości - to przyda się zwłaszcza młodszym czytelnikom. Tekst jest dość trudny, wymagać będzie od odbiorców skupienia i nie pozwoli na błyskawiczne zaznajomienie się z treścią tomu - raczej zachęci do uważnego śledzenia fragmentów i do powolnego rozsmakowywania się w książce. Taka strategia przyda się w przyswajaniu informacji - ale Jacek Ambrożewski podsuwa też lekturę do wykorzystania dla zaspokojenia ciekawości. Można do niej zaglądać, żeby odkrywać kolejne wielkie latające maszyny i żeby dowiedzieć się, jak pracuje ludzka wyobraźnia.
"Ale odlot! Rysunkowa historia lotnictwa" to książka imponująca rozmiarami i zawartością. Wydawać by się mogło, że przejście na język komiksu ograniczy możliwość szerzenia wiedzy - nic bardziej mylnego. Autor jest w stanie przedstawić odbiorcom mnóstwo danych i ciekawostek, wybiera takie, które zaangażują w lekturę, przyczynią się do zwiększenia świadomości na temat historii lotnictwa i pozwolą na przyglądanie się niebu. Ilustracje pomagają zauważyć różnice między omawianymi maszynami, rozbudzają też ciekawość zwłaszcza dziecięcych odbiorców. Książka jest przygotowana rzetelnie, nie ma tu rozczarowania co do zawartości: Ambrożewski ma w zanadrzu wiele historii związanych z lotnictwem i potrafi je fascynująco przekazywać, co docenią odbiorcy w każdym wieku. Publikacja przyciągnie tych, którzy marzą o lataniu i tych, którzy wprawdzie latać się boją, ale lubią wiedzieć jak najwięcej.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz