Dwie Siostry, Warszawa 2022.
Niezwykłości
Wyzwalanie u najmłodszych zainteresowania różnymi krajami i różnymi kulturami, redukowanie strachu przed odmiennością i przyzwyczajanie do poznawania świata - seria "dla dociekliwych" wydawnictwa Dwie Siostry otwiera sporo możliwości. Na pewno dostarcza dzieciom wielu ciekawostek dotyczących kolejnych państw, ich historii, geografii, ale też miejsc, które warto odwiedzić albo zwyczajów mieszkańców. Zdarza się też, że książka staje się odpowiedzią na aktualne potrzeby odbiorców, trafia w zapotrzebowanie rynku i staje się swoistym manifestem. "Owwa! Ukraina dla dociekliwych" to propozycja Żanny Słoniowskiej przygotowana według znanego już czytelnikom klucza. Zaczyna autorka od standardowych składników: przedstawienia nazwy kraju, wartych odwiedzenia miejsc, omówienia kwestii godła i flagi, by przejść następnie do bliższych odbiorcom informacji. Przedstawia nie tylko dane historyczne (także te mniej krzepiące) i rozdział o wojnie (bo młode pokolenie również oczekuje tego typu wiadomości i wyjaśnień), ale - między innymi - postacie z wierzeń ludowych, potrawy, elementy tradycyjnego stroju, zwyczaje i wiele innych. Młodzi odbiorcy mogą wypróbować przepisy kulinarne zamieszczone na końcu tomu, ale równie dobrze - sprawdzać, co do zaoferowania mają prezentowani twórcy. Przekonają się, gdzie warto pojechać i co charakteryzuje ukraińskie pejzaże. Żanna Słoniowska nie zamierza ukrywać kwestii trudnych: jest tu i Czarnobyl, i Wielki Głód - obok nich temat uchodźców i obecność ukraińskich napisów w Polsce - coś, co dzieci mogły same zaobserwować i co trzeba im wyjaśnić. Ukraina w tej opowieści jest barwna i ciekawa, sama w sobie też wielokulturowa, bo pojawiają się tu przedstawiciele różnych narodowości, a sama przeszłość kraju sprawia, że związki z różnymi państwami są silne. Ukraina zostaje zaprezentowana młodym odbiorcom jako kraj urozmaicony, o skomplikowanej przeszłości i równie trudnej teraźniejszości. Ta książka pozwoli zmierzyć się z aktualnymi wydarzeniami i doniesieniami medialnymi, ale też rozbudzi w dzieciach zainteresowanie kulturą i obyczajowością narodu.
Dzięki publikacjom w serii dla dociekliwych łatwiej będzie przekonać dzieci, że różnice kulturowe nie są powodem do odrzucania ludzi czy negatywnego oceniania ich: każdy naród ma swoje tradycje i swoje zwyczaje, nie należy się ich bać, można za to odkrywać w nich coś dla siebie. Żanna Słoniowska stara się podsunąć odbiorcom zagadnienia warte przestudiowania, sygnalizuje sfery do odkrywania, ale wykorzystuje też opowieść o Ukrainie, żeby wspomnieć o różnorodności religii czy o walce o prawa kobiet. Wspomina ciekawostki archeologiczne i historyczne, nawiązuje do legend i do oryginalnych pomysłów z różnych dziedzin. Wynajduje ciekawostki i rekordy - żeby łatwiej trafić do czytelników. Cały tom jest utrzymany w popularnonaukowym stylu: tak, żeby zainteresować dzieci wiadomościami i tak, żeby nie poczuły, że traktuje się je lekceważąco. Co ciekawe, ilustracje zaproponowane przezz Ołeksandra Szatochina wypadają dość egzotycznie, roztaczają przed publicznością literacką niemal inny świat, nieznany dotychczas. "Owwa" to pozycja, która pozwala lepiej zrozumieć Ukrainę.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz