* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

niedziela, 23 października 2022

Christie Tate: Grupa

Czarna Owca, Warszawa 2022.

Pomoc

Christie to bohaterka, która zdecydowanie potrzebuje pomocy, jeśli chce coś zmienić w swoim życiu. A zmian pragnie. Nie potrafi stworzyć żadnego sensownego związku z mężczyznami: wybiera tylko takich, którzy mają łatwość wpadania w nałogi albo przemocowców. Do niedawna borykała się też z zaburzeniami odżywiania. Uporała się z tym problemem, ale wciąż nie czuje się na siłach wkraczać w prawdziwe życie. Jako prawniczka mogłaby się sprawdzać w wymagającym zawodzie - ale do tego trzeba pewności siebie, której Christie brakuje. Do tego bohaterka wciąż mierzy się z ponurymi, wręcz depresyjnymi myślami. Pewnego dnia jednak kobieta trafia na terapię do doktora Rosena. Doktor Rosen słynie z nietypowych rozwiązań. We wszystkich grupach terapeutycznych, jakie prowadzi, żąda pełnej szczerości i braku tajemnic. Uczestnicy spotkań mają się zwierzać absolutnie ze wszystkiego, nie istnieją tematy tabu ani intymne sprawy. Terapia wydaje się szokująca, ale czasami zadziwiająco skuteczna. Christie, chociaż ma wątpliwości, podporządkowuje się Rosenowi, realizuje jego kolejne podpowiedzi. A to oznacza, że będzie zwierzać się z sekretów nowo poznanym ludziom, rozstrząsać na forum szczegóły swojego pożycia i odsłaniać emocje, do których do niedawna się nie przyznawała.

Christie Tate w powieści "Pomoc" funduje czytelnikom oryginalne podejście do tematu psychicznych komplikacji podlanych dawką seksu. Christie nie stroni od relacji interpersonalnych, umawia się z kolejnymi mężczyznami, żeby sprawdzić, czy terapia przynosi efekty. Z czasem autorka coraz częściej pokazuje Christie w scenach sypialnianych - ale tylko podbijając i rujnując nadzieję, może podtrzymywać zainteresowanie czytelników w momencie, gdy tempo opowieści zwalnia. Najpierw bowiem odbiorcy będą kuszeni i zapraszani do lektury dzięki ekstrawaganckim pomysłom doktora Rosena - z czasem to spowszednieje i wtedy trzeba innych bodźców, które przekonają do czytania. Christie Tate znajduje je w problemach w związkach. Przedstawia całą galerię mężczyzn, którzy przeszkadzają w osiągnięciu szczęścia i stają się przyczyną utraty wiary w siebie przez kobiety. Christie, która realizuje każdą dziwną podpowiedź terapeuty, nie może się doczekać właściwych efektów. Potrzebuje nie tylko jasnych wskazówek, schematów działania, ale też potwierdzenia, że zaufała właściwej osobie. Niepostrzeżenie bohaterka zdobywa w grupach terapeutycznych przyjaciół, zaczyna się angażować w relacje towarzyskie i przeprowadza modyfikację swoich przekonań.

"Grupa" to powieść, w której nie liczą się stereotypy i rozwiązania sprawdzone w innych książkach. Ładnie poprowadzona fabuła wyjaśnia oryginalne rozwiązania. Christie Tate nie boi się ich - wie, że to one stanowić będą o sile tej historii. Autorka pokazuje ogrom pracy nad sobą i zachęca do wysiłku, który zaowocuje nagrodą. Nie skupia się za to specjalnie nad rozwojem psychologicznym postaci - to traktuje jako podstawę fabuły, unika więc osobnego komentowania przemian wewnętrznych Christie. Wychodzi z tego całkiem ciekawe czytadło z nietypowymi pomysłami na akcję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz