* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

piątek, 7 października 2022

Emma Mills: Na drugim końcu lata

Media Rodzina, Poznań 2022.

Przyjaciele

Kolejna wakacyjna powieść z gatunku young adult przynosi młodym czytelnikom piękny obraz przyjaźni, która pokona wszelkie trudności. Ale Sloane, siedemnastoletnia bohaterka książki Emmy Mills, wcale nie należy do osób towarzyskich. Do tego stopnia, że nie przeszkadzają jej nawet przeprowadzki: nie rozstaje się z przyjaciółmi, bo zwyczajnie ich nie ma. Wszystko zmienia się na Florydzie. Tutaj na początku pobytu na Sloane zwraca uwagę Vera, gwiazda mediów społecznościowych. Vera jest znana - i doskonale wie, jak się promować. Sloane nie jest jej jednak potrzebna jako tło, a jako prawdziwa przyjaciółka. Vera nie należy do pustych dziewczyn, które szybko nudzą się towarzystwem, nie potrzebuje poklasku ze strony bliskich - za to szuka faktycznie głębokiej relacji. Wie, że nie wszystko jest na sprzedaż, sama zresztą boryka się z trudnymi emocjami po śmierci matki. Podobnie jak jej brat bliźniak, Gabe. Tyle że Gabe jest bardziej odbiciem Sloane: wycofuje się z życia towarzyskiego, pozostaje na uboczu i sarkastycznie komentuje rzeczywistość. Woli, żeby nikt mu nie przeszkadzał i sam nie narzuca się ze swoją obecnością innym. Sloane przez Verę zostaje wciągnięta w codzienność nastolatków, uczy się chodzenia na imprezy i beztroskiej zabawy. Jednocześnie coraz lepiej poznaje osoby z orbity Very - i dzięki tym znajomościom może się zmieniać. Doświadcza tego, czego bez opuszczenia własnej strefy komfortu nie miałaby szans osiągnąć. "Na drugim końcu lata" to przedstawienie rozwoju prawdziwej przyjaźni - bez wielkich słów i bez niepotrzebnych sentymentów.

To przyjaciele pomagają uporać się z rozmaitymi troskami. Sloane w pewnym momencie odkrywa przykre tajemnice rodziców, do tego dowiaduje się, że stała się inspiracją dla ojca-autora poczytnych choć mało ambitnych romansów. Jej życie może stać się kanwą powieści, a dziewczyna chciałaby chronić siebie i bliskich przed upublicznieniem pewnych wydarzeń. Zachowania taty budzą śmiech - to element nadający lekkości książce i sprawiający, że na wszystkie komplikacje można spojrzeć z dystansem. Bo Sloane oprócz tego, że uczy się zasad funkcjonowania w młodzieżowej społeczności, zdobywa nowych przyjaciół i odkrywa uroki młodości, ma jeszcze do wypełnienia misję. Ktoś sprzedał ukochany obraz Gabe'a, namalowany przez jego matkę - jedno z ostatnich dzieł. Bohaterka chciałaby go odzyskać, ale żeby dotrzeć do nabywcy, musi przejść długą drogę, w którą zaangażuje sporo osób. Oczywiście również po to, żeby lepiej poznać siebie. Emma Mills proponuje nastolatkom bardzo udane czytadło, pełne ciekawych rozwiązań fabularnych i wykorzystujące klasyczne tematy. Wyjaśnia odbiorcom, dlaczego przyjaźnie są ważne, odchodzi od stereotypów i od przewidywalności, przynajmniej w niektórych aspektach. Pisze intrygująco, jest w stanie przyciągnąć nawet sceptycznie nastawione do lektur rozrywkowych odbiorczynie - ze względu na spory wachlarz zagadnień. Odtwarza zwyczajne życie nastolatki, ale pozwala też na odrobinę szaleństwa, wprowadza Sloane w świat, do którego jako introwertyczny charakter nie miałaby wstępu sama. Jest to powieść, w której sporo się dzieje - i autorka proponuje wiele niespodzianek fabularnych oraz zaskoczeń w relacjach międzyludzkich. Ma dobre pomysły na prezentowanie wydarzeń tak, by akcja była dynamiczna. Ale ważne jest też przesłanie kierowane do odbiorców - wszyscy z lektury wyciągną wnioski na temat bycia z innymi i budowania sobie sieci znajomych. "Na drugim końcu lata" to udana, nieprzesłodzona opowieść, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Dobrze napisana, ale też złożona z elementów, które zainteresują młodych odbiorców i przekonają ich, że warto sięgać po książki jako lekturę rozrywkową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz