Kulinarnie
Tematyczny październikowy "Świerszczyk" poświęcony jest warzywom - a to oznacza, że małe niejadki będą mieć sporo powodów do tego, by urozmaicić swoje kulinarne przyzwyczajenia i przekonać się do zdrowej diety. Tu warzywami bombarduje się dzieci na każdej stronie, w wersjach edukacyjnych (akapity dotyczące mniej znanych roślin), bajkowych, komiksowych i rozrywkowych. Są warzywne układanki, wyszukiwanki, krzyżówki i zagadki literowe. Jest też sporo opowiadań i wierszyków, w których ukrywane są skarby jesieni - czasami dzieci będą musiały uzupełnić historyjki za sprawą nazywania ilustrowanych podpowiedzi, innym razem zastanowić się nad ortografią albo po prostu sprawdzić, jak wyglądają warzywa w wyobraźni i nazwiskach - czy czym charakteryzować się może restauracja przyszłości. Chodzi o to, żeby było wesoło i ciekawie - i to się bardzo dobrze autorom udaje, nawet jeżeli czasami stają się nieco infantylni przez nadmiar zdrobnień albo zbyt oczywiste pouczenia kierowane do najmłodszych. Warzywa w roli głównej sprawdzają się idealnie, bo można temat potraktować na różne sposoby i nigdy nie nudzić powtarzalnością motywów - a już zupełnie zaskakujące bywają zdjęcia do wyszukiwania określonych rodzajów warzyw (w zabawnych wizerunkach). Dzieci mogą wybierać sobie swoje ulubione zadania albo rozrywki, bo przecież w "Świerszczyku" są stałe działy z określonymi zasadami, poza konkretnymi i zawsze realizowanymi łamigłówkami pojawia się między innymi gra planszowa (także warzywna, chociaż Wielka Dynia przywodzi na myśl Linusa z Fistaszków). Można tu nawet spróbować swoich sił w gotowaniu - a podpowiedzi rysunkowe urozmaicają rutynę przepisów i przekonują dzieci, że każdy powinien sięgać po tego typu zadania i wyzwania. Dość rzadko sprawdza się tu kreatywność dzieci, znacznie bardziej liczy się zdobywanie wiedzy i ćwiczenie umiejętności czytania czy liczenia, ale to nie przeszkodzi nikomu w lekturze magazynu - jak zawsze atrakcyjnego i obfitującego w ciekawostki oraz przyjemne zadania na zabicie czasu.
Reporter ze "Świerszczyka Reportera", czyli Bajetan Hops, zabiera odbiorców do Ameryki Południowej po to, by przedstawić szczerbaki - już sama nazwa powinna przyciągnąć uwagę najmłodszych. Będzie tu wywiad z mamą mrówkojada i przeszkadzającym jej w udzielaniu odpowiedzi dzieckiem, będą wyszukiwanki z pancernikami i leniwcami, zestaw ciekawostek o mrówkojadach i ich kuzynach, sensacyjny komiks z pancernikiem i pancernikowe ciekawostki. Będzie oczywiście rysowanie mrówkojada i pancernika, labirynty z leniwcami, gra planszowa, w której dzieci zamienią się w filmowców, a także... wariacje na temat w numerze. Szczerbaki służą do wywołania tematu zębów u ludzi, pojawia się też "latający mrówkojad", czyli dzięcioł czy obrzydliwe przekąski z różnych stron świata. A skoro już mrówkojady otworzyły tę opowieść, na finał - kilka ciekawostek o mrówkach. "Świerszczyk Reporter" to propozycja przede wszystkim dla tych dzieci, które lubią zdobywać wiedzę i interesują się otoczeniem, a także światem przyrody - tutaj poza łamigłówkami i rozrywką znajdzie się całkiem sporo wiadomości, które łatwo zapadną w pamięć z racji połączenia ich z zestawem zdjęć. Egzotyczne zwierzęta rozbudzą ciekawość, a zgrabne opisy sprawią, że nawet maluchy przyswoją sobie dane z magazynu.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz