* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

środa, 20 lipca 2022

Moja pachnąca książeczka z kolorami. Ogród

Harperkids, Warszawa 2022.

Pachnące kolory

"Moja pachnąca książeczka z kolorami. Ogród" to kolejna interaktywna publikacja zachęcająca dzieci do odkrywania świata i przekonująca, że czytanie jest ciekawą przygodą. To picture book w Akademii Mądrego Dziecka, książka z kartonowymi stronami i okienkami do otwierania. W środku mieści się siedem zapachów (sześć rozkładówek i jeden na okładce). Każda rozkładówka to propozycja zagadek dla dzieci. Na lewej stronie pojawia się zestaw przedmiotów w wybranym kolorze (bywa, że zaskakujących dla maluchów: fioletowy może być jeżowiec, różowy - papier toaletowy, a pomarańczowy - orangutan). Na prawej stronie mieści się tylko otwierane okienko z napisem "Mam kolor... jak" - pod spodem mieści się obrazek z dodatkową zagadką. Należy potrzeć stronę, żeby uzyskać zapach - ale w odgadywaniu pomocne będzie też zdjęcie. W ten sposób dzieci poszerzą słownictwo i wiedzę, przekonają się też, jak ważne są zmysły w odbieraniu świata. Gdyby ktoś miał problemy z rozszyfrowaniem zapachu lub ilustracji - może skorzystać z podpowiedzi na końcu tomiku.

"Ogród" to publikacja bardzo kolorowa, ale żeby nie przytłaczać najmłodszych nadmiarem barw, przyjęta została reguła ich tonowania: każda rozkładówka ma jakiś dominujący kolor. Ten kolor stanowi tło stron oraz... temat poszczególnych drobnych rysunków. Dzieci mogą tutaj ćwiczyć nazywanie przedmiotów, mówić, co jest na obrazkach (albo czytać podpisy i w ten sposób uczyć się liter). To pomysł na dodatkowe zgadywanki i wprowadzanie malucha w lekturę - każdy kilkulatek da sobie radę z tymi wyzwaniami. Zapachy stanowią dopingujący dodatek: więcej uwagi poświęca się jednak stronom. Pachnąca książeczka to rozwiązanie nietypowe, w dużym stopniu - próba zaintrygowania znudzonych zwyczajnymi bajkami kilkulatków. Nie ma tu żadnej fabuły, całość opiera się na dialogu, jaki rodzice podejmą z małym odbiorcą: trzeba wskazywać dziecku kolejne obrazki i pytać, co się na nich znajduje, można też poszerzać zabawę i wyszukiwać przedmioty o określonym kolorze w najbliższym otoczeniu. Zapachy w tym wszystkim uruchamiają kolejny zmysł. Nie bez znaczenia jest też rozwiązanie, które zostało zastosowane, żeby aromaty zbyt szybko się nie ulotniły - ale ma wpływ na docenienie tomiku przez dorosłych. Otwierane okienka wymagają od dzieci precyzji i ćwiczenia zdolności manualnych: nie da się wprost dostać do odpowiedniego miejsca w książce (ani, tym bardziej, przez istniejące okienko odgadnąć, co się pod okienkiem kryje): kartonowe otwierane elementy stron to zachęta do działania, do uczestniczenia w lekturze i do podejmowania wysiłku, który ma na celu zaangażowanie dzieci w temat książek. Tu można nauczyć się zapachów i kolorów, ale też rozwinąć wyobraźnię dzięki prostym wyliczeniom i nazywaniu kolejnych motywów przedstawianych na rozkładówkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz