* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

sobota, 9 lipca 2022

Julia Donaldson: Superrobak

Nasza Księgarnia, Warszawa 2022.

Z ogródka

Julia Donaldson nie zawodzi. Tym razem powołuje do bajkowego istnienia superrobaka, dżdżownicę, która przyczynia się do uprzyjemniania życia wszystkim w ogrodzie. Superrobak - kiedy trzeba - zamienia się w skakankę, innym razem ratuje ropuchę z opresji, wyciąga żuka ze studni (może być wędką). Ale ten idealny bohater znajdzie się w tarapatach, gdy na rozkaz jaszczura do jego niecnych celów porwie go wroniec. Superrobak przestaje zatem pomagać wszystkim z grządek - teraz sam potrzebuje pomocy. I tu nie zawiodą przyjaciele, wszyscy, którzy wcześniej korzystali z umiejętności superrobaka: wyruszają oni na ratunek i wykorzystują swoje umiejętności oraz współpracę - razem mogą znacznie więcej, talentami i skutecznością dorównują jednemu superbohaterowi. Muszą obmyślić plan działania i zareagować tak, by nie wpaść w poważne tarapaty - przecież jaszczur i wroniec to wrogowie potężni i mogą bardzo szybko rozprawić się z najeźdźcami. Oczywiście historyjka nie może skończyć się źle dla superrobaka i jego przyjaciół - a że będzie w niej mnóstwo humoru (obok dreszczyku emocji) - ubawią się przy lekturze i dzieci, i ich rodzice.

Julia Donaldson pisze historyjki, które są logiczne w warstwie fabularnej, starannie dopracowane pod kątem formy (i konsekwencji wydarzeń), a do tego bardzo dowcipne. Łączy klasyczne rozwiązania z nietypowymi postaciami, proponuje dzieciom nową jakość - wartościowe i komiczne bajki tworzone dla rozrywki (ale z pewnymi nienachalnymi morałami). Książki Julii Donaldson są atrakcyjne i pomysłowe, wpływają na wyobraźnię dzieci i wprowadzają do zbiorowej świadomości nietypowych bohaterów - superrobak to tylko próbka możliwości tej autorki. "Superrobak" to książka, która przypadnie do gustu całym pokoleniom i na długo będzie mogła pozostać w literaturze czwartej.

Co ciekawe, cała historyjka napisana jest wierszem - rymowankę tłumaczy Joanna Wajs, która ma wyczucie komizmu i wie, jak unikać wpadek z banalnymi współbrzmieniami - można jej zaufać i wiadomo, że otrzyma się tekst wysokiej jakości. To ważne, bo dobre tłumaczenie w tym wypadku podkreśla jeszcze pomysłowość całej książeczki. Rymy wpływają na dowcip, uwypuklają go i umożliwiają cieszenie się błyskotliwie stworzoną akcją. "Superrobak" to picture book - Axel Scheffler proponuje strony bardzo kolorowe i bardzo zabawne, stawia na komiksowe postacie i nasycone barwy. W świecie superrobaka nic nie może być nudne czy mdłe, to przestrzeń, która wciąga dzieci i zachęca do lektury. Tomik rzuca się w oczy (i wpisuje w cały cykl książek Julii Donaldson, łatwo zauważyć je na półkach): to obietnica dobrej zabawy, a odbiorcy nie zawiodą się podczas czytania. Robak w roli superbohatera to rozwiązanie odważne, a jednocześnie urocze, bajkowe i intrygujące - nie tylko dzieci będą chciały sprawdzić, czym wsławi się tytułowa postać. Julia Donaldson przyzwyczaiła już czytelników do oryginalnych pomysłów i prowadzenia akcji w nietypowych kierunkach - i tym razem nie rozczaruje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz