* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

sobota, 17 czerwca 2017

Podróże z bajkami. Bob Budowniczy

Egmont, Warszawa 2017.

Walizka zadań

Książeczka w formie walizki? Czemu nie, każdy sposób jest dobry, żeby wyróżnić produkt na rynku. Tomik „Podróże z bajkami” z Bobem Budowniczym jako gwarantem rozrywki ma u góry charakterystyczny łuk i otwór – to wygodny uchwyt dla dziecka. Maluch może zabrać książkę ze sobą lub potraktować jako bagaż w zabawach. Ten uchwyt kojarzyć się będzie z wypoczynkiem i wyprawami – ale sam tomik treściowo nie jest już tak sprofilowany, to po prostu zestaw klasycznych łamigłówek przefiltrowanych przez bajkę. Przeznaczony jest między innymi dla maluchów, które dopiero zaczną się uczyć pisania – wskazuje na to poznawanie liter, pisanie imienia bohatera bajki najpierw palcem po szarych kropkach, a później ołówkiem lub kredkami po wyznaczonych liniach. Jeśli można połączyć zabawę z nauką – to bardzo dobrze. A bohaterowie z tej bajki zawsze mają w pobliżu coś, co warto poznać.

Skoro Bob Budowniczy – to zagadki zostaną dopasowane do tematu majsterkowania. Pojawią się więc zagubione nakrętki i śruby, kable z żarówkami i wyczkami, odzież robocza, rozmaite narzędzia czy lakiery, które należy zmieszać, by otrzymać pożądany kolor. Z czasem do zadań wkroczy też ciężki sprzęt budowlany. Będą labirynty z dróg, śrubokręty różnej grubości i projekty kasków, pojazdy z placu budowy czy… katastrofy (rozlany beton). Ale poza tego typu motywami powrócą też kwestie bardziej uniwersalne: ulubione melodyjki bohaterów (kontynuowanie zapisu nutowego to po prostu ćwiczenie ręki w ramach rysowania szlaczków), desery i lemoniady dla łasuchów, bałagan u kucharza, tort urodzinowy, zabawy kotki Kici. W ten sposób twórcy tomiku zapewniają sobie uwagę małych odbiorców obu płci, nie zawężają publikacji.

W „Podróżach z bajkami” zadania są bardzo urozmaicone. Znajdą się tu obrazkowe krzyżówki, kolorowanki, uzupełnianie stron naklejkami dołączonymi do książki, porównywanie wielkości, zabawy w liczenie – choćby szczebli w drabinie – szukanie różnic na obrazkach, wyłapywanie niepasujących motywów, projekty strojów, łączenie obrazków w pary, zadania logiczne i matematyczne. Przewodnikami we wszystkich stają się postacie z kreskówki, przede wszystkim Bob i Marta. Nawiązaniem do bajki są również kadry z przestrzeni znanej bohaterom. Czasami funkcjonują jako ilustracje do porównania, znalezienia brakujących elementów bądź fragmentów powiększonych, do uzupełnienia naklejkami czy do wskazania niepasujących przedmiotów.

Bob Budowniczy to bohater bardzo pracowity i w związku z tym nie będzie problemu z przekonaniem najmłodszych, by podjęli wyzwanie i zabrali się do rozwiązywania zadań. Tomik mogą potraktować jako lekarstwo na nudę, źródło rozrywki i ciekawych wyzwań, ale podczas uzupełniania go będą również ćwiczyć zdolności manualne, przygotowywać się do nauki w szkole, trenować spostrzegawczość i logiczne myślenie. Zadania opierają się tu na klasycznych zagadkach, sprawdzonych i bardzo przez dzieci lubianych, w tomiku znalazło się miejsce i na przyciągające wzrok obrazki, i na kolorowanki, żeby dzieci nie zmęczyły się monotonią stylu. Dodatkowy atut stanowi fakt, że sama książeczka funkcjonuje jak zabawka. To sposób na zwrócenie uwagi najmłodszych, a i gadżet związany z marką. Bob Budowniczy jest postacią, którą kilkulatki ubóstwiają – może się zatem przysłużyć i pomóc w nauce czy rozwijaniu umiejętności przedszkolnych. Ten bajkowy bohater najlepiej działa swoim przykładem – jeśli więc w coś się angażuje, musi to być ciekawie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz