* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

sobota, 24 marca 2018

Anna Krysiukiewicz-Fenger, Katarzyna Koper: Co pan na to, doktorze z sieci? Fakty i mity o diagnozach z internetu

Edipresse Książki, Warszawa 2018.

Wiedza z internetu

Nie jest tak, że tylko rodzice bardzo małych dzieci szukają odpowiedzi na zdrowotne przypadłości pociech w internecie: niemal każdy, kto zaobserwował u siebie dziwne reakcje organizmu, sięga do „wujka Google”, żeby upewnić się co do sposobów postępowania. Dostęp do internetu jest prosty i nie wymaga wysiłku, w odróżnieniu od pójścia do lekarza: doraźnie można więc znaleźć wskazówki postępowania na najbliższe godziny. Inna rzecz, że internet to śmietnisko i jeśli ktoś nie potrafi odsiewać wiadomości od reklam czy fakenewsów – może wpędzić się w znacznie poważniejsze kłopoty. I tu pojawia się wyjaśnienie, dlaczego „Co pan na to, doktorze z sieci” to publikacja kierowana do rodziców. Najbardziej przez nieprzemyślane działania i sposoby „leczenia” zaszkodzić można maluchom. Tę książkę napisały razem Anna Krysiukiewicz-Fenger, pediatra oraz Katarzyna Koper, dziennikarka. Odnoszą się w niej do najczęściej wyszukiwanych w internecie tematów związanych ze zdrowiem maluszków – rozwiewając przy okazji mity na temat niektórych działań.

Forma tej książki jest prosta, tom został przygotowany jako poradnik, do którego w każdej chwili można będzie sięgnąć po wskazówki lub wyjaśnienia. Każdy dział odnosi się do innej kwestii zdrowotnej – są tu gorączka, kolka, szczepionki, przeziębienie, antybiotyki i probiotyki, dieta dla dzieci (i problem otyłości najmłodszych), ale i bardziej zaawansowane tematy – alergie, borelioza, trzeci migdał czy sterydy. Te działy grupują po kilka pytań najczęściej wrzucanych w wyszukiwarki internetowe. Autorki tłumaczą, kiedy podawać dziecku leki (i jakie), dlaczego lekarze nie zawsze chcą przepisywać antybiotyki choremu maluchowi, dlaczego warto przed podaniem medykamentu obserwować objawy i spróbować naturalnych środków uśmierzających ból. Każdą opowieść zaczynają od kilku wybranych – i często absurdalnych lub przesadzonych – cytatów z internetu, złotych porad, w które nie warto nawet wierzyć – by uświadomić młodym mamom, jakie mechanizmy działają w przypadku poszukiwania odpowiedzi na „trudne” pytania. Potem utrzymują rytm pytań i odpowiedzi, przy czym pytania są bardzo ogólne, a odpowiedzi – wyczerpujące, tak, by lektura stanowiła ostateczne rozwiązanie i pozwalała weryfikować wiadomości z internetu. W ten sposób rodzice mogą świadomie pomagać dzieciom i współpracować z pediatrami. Dowiedzą się, kiedy powinni się zaniepokoić, a kiedy mogą przestać się martwić o zdrowie dziecka, zobaczą, co szkodzi naprawdę, a co jest tylko legendą. Autorki przypominają też, że zawsze można skonsultować się z lekarzem w razie wątpliwości – i jest to dużo lepsze rozwiązanie, niż szukanie odpowiedzi w internecie kompletnie bez przygotowania. Od czasu do czasu zestawiają powszechne wątpliwości z własnymi doświadczeniami, czyli stosują ten sam mechanizm, który działa w sieci – tyle że bez anonimowości i szkodliwych-fałszywych danych.

Na końcu książki mieści się kilka stron na pytania do lekarza, bo książkę można przystosowywać do własnych potrzeb. Strona graficzna ucieszy zwłaszcza młode mamy, bo rozdziały przetykane są tu zdjęciami maluchów i komiksowymi „dymkami” (to raczej infantylny zabieg, który w żadnym innym kontekście by się nie sprawdził) – wszystko dla budowania więzi z odbiorczyniami, przekonania ich do uwzględnienia treści książki w procesie wychowywania dziecka. Ta publikacja została przystosowana do szybkiego korzystania z niej, jest podręcznym zestawem informacji na wiele tematów – poważnych i niepoważnych, ale istotnych, bo związanych ze zdrowiem malucha.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz