Prószyński i S-ka, Warszawa 2015.
Odkrycia
Albert Einstein należy do bardziej rozpoznawalnych i kojarzonych nawet przez maluchy postaci. Dla słabszych uczniów stałą pociechą jest przypomnienie, że ten geniusz został uznany przez nauczycieli za nierokującego i wyrzucony ze szkoły. Jess Brallier zresztą od tego motywu rozpoczyna swoją książkę w cyklu Wielcy i sławni. Drugim tematem refrenowym staje się tu fizjonomia bohatera: charakterystyczna potargana fryzura czy niedbałe i przypadkowo dobierane części garderoby. Tak autor oswaja genialnego myśliciela i przyzwyczaja odbiorców do myśli, że wybitni miewają swoje dziwactwa. Bardziej jednak podkreśla kwestię pacyfizmu bohatera, a także, co w serii naturalne, jego wpływ na rozwój nauki.
Brallier wybiera wygodną chronologiczną opowieść zgodną z klasycznymi biografiami. Przedstawia dzieciństwo Alberta – już rozbudowywaniem tego, w dorosłych życiorysach pomijanego, zagadnienia wzbudzi zaufanie i ciekawość małych odbiorców. Tu pojawia się motyw problemów w szkole, ale i pierwsze marzenia czy inspiracje. Autor tłumaczy, jak Einstein uczył się wyciągania wniosków – w jego wykonaniu wydaje się t proste i dostępne każdemu. Jednak gry wreszcie przechodzi autor do teorii, które zrewolucjonizowały świat, może w pełni ukazać geniusz Alberta Einsteina. Zadanie przybliżenia naukowych odkryć to prawdziwe wyzwanie w literaturze czwartej. Jess Brallier odwołuje się więc do trafnych i błyskotliwych wypowiedzi bohatera tomiku. Do tego próbuje w dużym skrócie i bez szkolnego przynudzania wyjaśnić, o co chodzi na przykład w słynnym wzorze. Znajdzie się tu miejsce na opisywanie stosunku Einsteina do wojny, temat Izraela i czwartego wymiaru. „Kim był Albert Einstein” to też okazja do przedstawiania całego kontekstu dla odkryć. Aż dziwne, jak wiele cennych wiadomości zmieściło się w tak niewielkiej objętościowo książeczce. Historia Einsteina jest równie ciekawa jak to, co dzieje się w otoczeniu. Siłą Bralliera jest umiejętność przedstawiania faktów i naukowych dokonań w sposób przystępny dla najmłodszej publiczności. „Kim był Albert Einstein” to publikacja odkrywcza, dzieciom przyniesie rozwiązanie zagadki związanej z charakterystycznym wizerunkiem.
Jess Brallier nie ma ochoty zamęczać dzieci wiedzą, zatem równoważy proporcje, naukowość neutralizując obyczajowością. Już sama postać okazuje się zachęcać do rzeczowej lektury. Atutem tej książeczki jest i styl. Jess Brallier próbuje przewidywać pytania małych odbiorców – udziela w miarę prostych odpowiedzi, zaspokajając ciekawość. Dobrze wykorzystuje język literatury pop. Ważniejsze wydarzenia z życia Alberta Einsteina zestawia na końcu tomiku z ciekawszymi wydarzeniami ze świata. Zdarzają się tu i mniej trafione dowcipy w obrębie narracji (różnica między izobarami i barem Izy – to nie żart dla dzieci, zresztą nawet dorosłych niezbyt rozśmieszy). Brallier natomiast jako narrator kibicuje Einsteinowi – cieszy się z jego sukcesów i podkreśla chwile szczęścia.
Ta niewielka książeczka pełna humorystycznych ilustracji ma ważną funkcję: udowadnia maluchom, że nauka może być pasjonująca. Odpowiada na zawarte w tytule pytanie i zapewnia młodemu pokoleniu niezbędną wiedzę. Jess Brallier wyszukuje fakty i anegdoty z życia uczonego, a nie zamęcza życiorysem. Dla tego autora biografia staje się punktem wyjścia do przedstawiania osobowości, bo mimo wkładu w naukę i historię rozwoju ludzkości u Einsteina inspirujące stają się również zwyczajne wady. „Kim był Albert Einstein” to publikacja, dzięki której najmłodsi zainteresują się nauką. Tym chętniej przystąpią do czytania, że Brallier wie, za pomocą jakich sztuczek zdobyć przychylność odbiorców. Ta książka czasem inspiruje, czasem natomiast zwraca uwagę na zjawiska na co dzień niedostrzegane, a dostępne, o dziwo, nawet poznaniu kilkulatków. Tak Albert Einstein staje się wzorem, a tomik o jego życiu i odkryciach – ważną lekturą.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz