* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

piątek, 3 grudnia 2021

Pierwsze puzzle. Arka Noego

Harperkids, Warszawa 2021.

Układanie

W tej książeczce nie ma miejsca na wymyślne fabuły i opowieści, ot – historia Noego w dużym skrócie i przedstawiona prostymi słowami. Sama relacja ma zresztą mniejsze znaczenie – znacznie bardziej liczy się zabawka, w którą zamienia się książka. „Pierwsze puzzle. Arka Noego” to naturalna kontynuacja cyklu kartonowych tomików służących także do zabawy i do ćwiczenia motoryki maluchów. Zaledwie kilka rozkładówek przyciągnie uwagę dzieci zwłaszcza ze względu na obecność rozmaitych zwierząt (są tu i te dzikie, i te gospodarskie). Ale ani tekst, ani obrazki nie są tu największą atrakcją. Historia Noego może co najwyżej nakłonić rodziców do szerszego opowiadania biblijnych motywów najmłodszym, grafiki są proste – stworzone komputerowo, pozbawione światłocieni i konturów, bardzo naiwne w duchu, ale też wygładzone aż do przesady, tak, żeby nie można było nic im zarzucić. Zwierzęta wyglądają tu na bajkowe istoty, w dodatku o bardzo łagodzonych rysach – chodzi o to, żeby nikogo nie przerażały wyglądem. Zresztą – przypominają trochę dzieci w swojej infantylności, łatwo będzie zatem trafić z nimi do odbiorców.

Każda rozkładówka to drobny komentarz tekstowy oraz spory obrazek (bez tła, które odwracałoby uwagę). I tu zaczyna się zabawa dla odbiorców: obrazek jest jednocześnie puzzlem, cząstką pięcioelementowej układanki. Puzzel należy wyciągnąć ze strony, a następnie połączyć z kolejnymi – i domyślić się, jak ma wyglądać pełny obrazek (co nie będzie raczej zbyt trudne, nawet dla maluchów). Po wyjęciu elementu z książeczki dzieci nic nie stracą: pod puzzlami kryją się ich odpowiedniki graficzne, nie wykorzystano tu możliwości uzupełnienia ilustracji lub wprowadzania zmian dostępnych dopiero po wykonaniu zadania – to rozwiązanie pomoże jednak w utrzymaniu porządku: po skończonej zabawie można włożyć puzzle na miejsce i wtedy znacznie łatwiej będzie porównywać grafiki niż szukać, co do czego pasuje.

Kartonowy niewielki tomik o kilku rozkładówkach to propozycja zabawy dla dzieci. Wychodzi poza ramy standardowych lektur, chociaż nada się też do tradycyjnego czytania dziecku przed snem i oglądania razem z nim obrazków. Dzieciom jednak bardziej spodoba się możliwość stworzenia układanki z bajki. Elementów jest tylko pięć, więc nikt nie zniechęci się poziomem trudności, nadaje się ten tomik nawet dla najmłodszych dzieci. Co ważne, poszczególne elementy są ogromne, nie istnieje ryzyko połknięcia ich ani zranienia się częściami tomiku – wszystkie rogi zostały zaokrąglone. Efekt działania maluchów to puzzle w kształcie arki – odbiorcy będą mieć zatem dodatkową niespodziankę. Książeczka przynosi sporo radości najmłodszym – pozwala ćwiczyć spostrzegawczość i zdolności manualne. Przyda się dzieciom – także do prezentowania coraz bardziej rozszerzającej się oferty pomysłów. Interaktywna publikacja kierowana do maluchów ucieszy je i na długo zajmie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz