Strona główna || O autorce || O tu-czytam || Bajki || Bajkowe portfolio                       

niedziela, 22 listopada 2020

Disney Storybook Art Team: Mulan

Harperkids, Warszawa 2020.

Wojowniczka

Koncern Disneya wciąż przypomina najsławniejsze baśniowe historie, między innymi ze względów marketingowych: książkowe publikacje towarzyszą filmom i bajkom animowanym, kinowym hitom oraz ponadczasowym kreskówkom. Powstają kolejne podserie, które mają na celu zwracanie uwagi maluchów na konkretne fabuły. „Mulan” to obrazkowa opowieść o dziewczynie, która postanowiła wstąpić do wojska, żeby uchronić przed tym losem swojego starzejącego się ojca. W tym tomiku nacisk kładziony jest jednak nie na walki i na okrucieństwo wojny (jak choćby w Mrocznej serii, która również tę relację przytacza), ale na nieprzystawalność Mulan do realiów jej świata. Dziewczyna ma zostać przygotowana przez swatkę do małżeństwa, ale źle znosi wszelkie zabiegi pielęgnacyjne. Nie potrafi – mimo chęci – wcielić się w młodą damę, woli bawić się jak dziecko, szaleć z psem, puszczać lampiony i latawce – natomiast wtedy, gdy powinna zaprezentować się z jak najlepszej strony, popełnia szereg błędów, które ostatecznie przekreślają ją w oczach kobiety zajmującej się aranżowaniem małżeństw. Mulan nie nadaje się do poważnego związku, przynajmniej według otoczenia. Ona sama też nie zastanawia się nad tradycyjnymi rolami kobiet – nie ma na to czasu, bo powołanie z wojska dla ojca przychodzi nagle i wiąże się z koniecznością podjęcia błyskawicznej decyzji. Mulan do wojska wyjeżdża pod osłoną nocy, tak, żeby nikt z bliskich nie mógł jej powstrzymać. Przebiera się za mężczyznę i chociaż nie pasowała wcześniej do stylu dam, teraz nie może odnaleźć się jako młodzieniec. Istnieje co najmniej kilka sytuacji, które pokazują dziewczynie, dlaczego przebranie się nie było dobrym pomysłem. O Mulan troszczy się wysłany przez rodzinę mały smok, dziewczyna ma też przyjaciela w świerszczu. Musi teraz sprawdzić się w walce i nie pozwolić, by jej dowódca wpadł w zasadzkę. Niestety, ponieważ budowała swoją osobowość na kłamstwie, ma problemy z przekonaniem do siebie zwierzchnika. W wojsku jednak nie ma czasu na sentymenty i Mulan powinna się jak najszybciej dostosować do panujących tu warunków. Bohaterka musi wykazać się odwagą i bystrością, sprytem i umiejętnością szybkiego działania bez względu na okoliczności. Zadań jej nie zabraknie – a przecież do niedawna była tylko słabą dziewczyną, która nie potrafiła zrealizować prostych poleceń swatki.

W tej serii Mulan to historia obrazkowa – tekst został ograniczony do minimum, za to w ilustracjach mieści się komizm opowieści i ironia, na którą nie ma miejsca w narracji. Przygody Mulan mają nieco inną dynamikę niż te znane z baśni – mocno skrócona została część „bitewna”, wydłużony za to czas, który Mulan spędza w rodzinnym domu. Nie ma prawie mowy o uczuciu, jakie nawiązuje się między Mulan i jej dowódcą, za to liczy się relacja ze zwierzęcymi przyjaciółmi. Opowieść jest prowadzona w tekście i w ilustracjach kreskówkowych – to książka w takim samym stopniu do czytania, jak i do oglądania. Co pewien czas pojawiają się ilustracje czarno-białe, tak, by dzieci mogły się wykazać i pokolorować bohaterów, biorąc udział w tworzeniu książeczki. Co ważne: raczej nie będzie to tradycyjne kolorowanie kredkami, bo książka została wydana na papierze kredowym, więc trzeba znaleźć inną technikę, która sprawdzi się w ozdabianiu stron. Przygody Mulan w takiej wersji mają zachęcić do lektury i do dzieł Disneya najmłodszych.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com