* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

sobota, 22 października 2011

Claudia Croos-Müller: Głowa do góry! Krótki podręcznik przetrwania. Natychmiastowa pomoc w stresie, złości i innych załamaniach nastroju

Media Rodzina, Poznań 2011.

Recepta na uśmiech

Co zrobić, żeby nie dać się przygnębieniu? Jak pokonać stres i odpędzić zły nastrój? Kto odkryje skuteczny i niezawodny środek na pokonanie niechcianych emocji, ten zapisze się na stałe we wdzięcznej pamięci potomnych. Na razie jednak trzeba się zadowalać drobiazgami, które wprawdzie nie sprawią cudownego zniknięcia wszelkich kłopotów i trosk, ale mogą przynieść chwilę odprężenia i dystansu do zatruwających życie wydarzeń. Kluczem do ich skuteczności będzie wiara w uzdrawiającą moc. Claudia Croos-Müller szuka najtańszych i ogólnodostępnych metod na zachowanie dobrego nastroju mimo wszystko i wychodzi od powiedzenia „głowa do góry”, które czyni jednym z zaleceń. W niewielkiej i pełnej zabawnych ilustracji książeczce przedstawia dwanaście ćwiczeń, które poprawiają humor, a nie wymagają czasu, sił i pieniędzy: wszystkie podpowiedzi są równie proste co tytułowe „głowa do góry” – i zadziwiająco skuteczne, pod warunkiem, że da się autorce szansę i spróbuje zastosować do jej wskazówek.

A autorka nie szczędzi starań, by uzmysłowić odbiorcom, jak ważne jest słuchanie i wcielanie w życie jej uwag. Poza siłą perswazji wykorzystuje też elementy nauki, tłumacząc, dlaczego dane zachowanie pomaga i na co najlepiej działa. Przywołuje antywzorce kolejnych postaw i związane z nimi uczucia (w to niektórym nawet łatwiej będzie uwierzyć niż w wersję optymistyczną). Opowiada, co daje stosowanie się do jej pomysłów, więc i – jakie korzyści można odnieść bez nakładu pracy. Przy czytaniu brzmi to raczej mało wiarygodnie (stąd też próby opisywania emocji i szukanie zalet kolejnych rozwiązań) – efekty odnosi się dopiero po wcieleniu w życie podpowiedzi z tej książeczki. Stąd też u autorki spory entuzjazm do opisywanych wydarzeń i próba zarażenia tym entuzjazmem czytelników – w tekście daje się bez trudu zauważyć optymizm i wiarę w tkwiące w ćwiczeniach pokłady energii.

W zachowaniu dobrego humoru pomoże odbiorcom również warstwa graficzna – zadowolona z siebie owca Wiktoria ochoczo prezentuje kolejne proste zachowania dla czytelników i doskonałe rezultaty działania: zabawna bohaterka idealnie pasuje do optymistycznych treści zawartych w tomiku. Z kolei kiedy Wiktoria przedstawia niewłaściwe postawy, jest pozbawiona kolorów, przygaszona i smutna. W narracji prezentującej porady pojawia się mnóstwo entuzjazmu i energii, podobnie jak w perswazyjnym wyjaśnieniu – trudno więc pozostać sceptykiem wobec poruszanych tu tematów. Wszystko zostało zatem w tym niewielkim tomiku zaplanowane tak, by wpływać na odbiorców i umożliwić im pokonanie stresu czy złego humoru. Nastrój poprawia w końcu nawet samo przyglądanie się bohaterce: Kai Pannen dobrze wyczuł, jak oddać emocje, by nie tylko owca Wiktoria wyglądała przekonująco, ale też by czytelnicy zarazili się uśmiechem od samego patrzenia na nią.
„Głowa do góry” to poradnik, który udaje książeczkę dla dzieci i encyklopedię zdrowia jednocześnie. Dowcipny, pomysłowo skonstruowany i, co najważniejsze, często skuteczny, przypomina o rzeczach, które każdy bez wysiłku może zrobić dla odpędzenia ponurych myśli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz