* * * * * * O tu-czytam

niedziela, 25 kwietnia 2021

Philippe Godard, Marie-Christine Jacquet, Isabelle Simler: Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Ogródek warzywny

Harperkids, Warszawa 2021.

Porady dla dzieci

Jest to tomik wielkoformatowy i zachęca dzieci do kreatywnego działania, a także do bliskiego spotkania z przyrodą. Każdy maluch, który mieszka w domu z ogródkiem i może dostać własny kawałek ziemi znajdzie w tej publikacji wsparcie olbrzymie. Każde dziecko, które może zająć się wysiewaniem nasion w doniczkach na balkonie lub na parapecie także otrzyma tu coś dla siebie. "Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Ogródek warzywny" to książka, w której Philippe Godard, Marie-Christine Jacquet i Isabelle Simler przybliżają najmłodszym tajniki dbania o rośliny. W dzisiejszych czasach część kilkulatków może być w ogóle zaskoczona, że wystarczy woda i nasiona, żeby wyhodować roślinę - warto zatem podsunąć im tego typu poradnik. Niektórzy będą mogli zacząć przygodę z uprawianiem warzyw: w podniesionych grządkach lub... w jutowym worku. Zajęć nie zabraknie. Autorzy podsuwają między innymi kalendarz, żeby na pewno nie przeoczyć żadnego ważnego wydarzenia dotyczącego działań ogrodniczych. To krok w stronę ochrony środowiska i skupiania się na przyrodzie: dzieci, które wcześnie połkną bakcyla dotyczącego samodzielnej uprawy roślin, raczej nie będą kwestionować podstaw ekologii. "Ogródek warzywny" to książka, która jest jednocześnie poradnikiem dla dzieci oraz zeszytem ćwiczeń kreatywnych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bez względu na możliwości. Bo te dzieci, które nie dostaną odrobiny ziemi, mogą po prostu wypełniać zadania kreatywne z książki: wycinać odpowiednie obrazki i przyklejać w wyznaczonych miejscach, zakreślać poprawne odpowiedzi, kolorować jadalne części warzyw, uczyć się nazw narzędzi. Dowiedzą się dzieci, czym jest permakultura i wermikompostownik - poziom wiedzy bywa zatem naprawdę zaawansowany, dzieci mogą nawet czasem zaskoczyć rodziców, którzy nie interesowali się do tej pory uprawami. Jakie nasiona wysiewać w jakich odległościach, jak często podlewać, co daje spulchnianie gleby, jakie stworzenia pomagają w uprawach - mnóstwo wiadomości przydatnych i ciekawostek, które pozwolą przyciągnąć dzieci do książki. Seria Akademia Mądrego Dziecka owocuje tym razem tomem dość ambitnym, zbiorem danych i podpowiedzi do zastosowania w praktyce. Mali odbiorcy poczują się najprawdopodobniej docenieni - w końcu autorzy dzielą się fachową wiedzą i nie upraszczają specjalnie informacji (przynajmniej z perspektywy grupy docelowej).

Chociaż czeka najmłodszych sporo pracy, autorzy za każdym razem przestrzegają, by przy używaniu ostrych narzędzi poprosić o pomoc kogoś dorosłego. O ile zupełnie nie dziwi to w temacie przycinania desek na skrzynkę, o tyle już przy korzystaniu z nożyczek przy wycinaniu obrazków z tomiku - wydaje się nieco przesadną ostrożnością. W końcu dzieci i tak uczą się korzystania z nożyczek w szkole, nie można ich odsuwać od wszystkiego, bo wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że zrobią sobie krzywdę przez brak umiejętności nabytych w odpowiednim czasie. Niezależnie od przestróg i asekuracji autorów trzeba tu będzie też często używać kredek i wypełniać kolejne zadania utrwalające wiadomości. Wciągnięcie dzieci w zadania kreatywne związane z uprawą roślin to strzał w dziesiątkę - przekonuje nie tylko do działań w ogrodzie, ale też do samego procesu uczenia się.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com