* * * * * * O tu-czytam

środa, 5 września 2018

Rafał Skarżycki, Tomasz Lew Leśniak: Hej, Jędrek! Kłopoty z dziewczynami?

Nasza Księgarnia, Warszawa 2018.

Międzynarodowy podryw

Najczęściej w świecie Jędrka rozgrywały się dwie równoległe sprawy “okołokryminalne”: kilkulatek mierzył się ze szkolnymi zbirami, walczył o uznanie kolegów i o dominację nad starszą siostrą zwaną Wyjcem, a jego matka – wielkiej sławy policjantka - ścigała prawdziwych przestępców i rozpracowywała działalność niebezpiecznych gangów. W pewnym momencie oba nurty mogły się zazębić i odkrycia Jędrka przyczyniały się do rozwiązania nierozwiązywalnej dla dorosłych zagadki. W “Kłopotach z dziewczynami”, kolejnym rewelacyjnym tomie powieści komiksowych o rezolutnym i złośliwym dzieciaku dorośli właściwie nie istnieją. Zajęci swoimi sprawami, znikają na długo z horyzontu, dzieci w ogóle się nimi nie przejmują: muszą działać, żeby rozwiązać swoje problemy. Rafał Skarżycki i Tomasz Lew Leśniak zdecydowali się tym razem na osnucie fabuły wokół spraw sercowych. Taki zabieg ma na celu przyciągnięcie do książki - w większym niż dotychczas stopniu – dziewczynek. Wprawdzie przygody Jędrka są uniwersalne i rozbawią wszystkich, jednak kreacja bohatera i jego niechęć do “dziewczęcych” spraw (upiększania się, snucia marzeń o byciu sławną piosenkarką, zakochiwania się itp.) do tej pory mogła być wskazówką co do grona czytelników. Jędrek zawsze zachwycał się Karolą, jedną z paczki, teraz jednak ma godnego siebie przeciwnika i musi zdecydować, co jest dla niego ważne. Na pierwszy plan wychodzą rozterki sercowe, rywalizacja o względy pięknych dziewczyn, ale i... kpiny z dziecięcych i całkiem dorosłych flirtów czy zauroczeń.

Wszystko zaczyna się w momencie, gdy szkoła Jędrka ma w nagłym zastępstwie przyjąć kilka osób z wymiany uczniowskiej. Do domów paczki przyjaciół bohatera trafiają przybysze z zagranicy, przypadkiem – idealnie dobrani. Gruby trafia na wielkiego smakosza, Karola na mądrą i nieśmiałą dziewczynę, a u Jędrka... cóż, u Jędrka pojawia się superprzystojny Paolo, notoryczny podrywacz, chłopak świadomy swoich wdzięków i odrzucający branie życia na serio. Paolo flirtuje z absolutnie każdą kobietą, jaką ma w zasięgu wzroku, nieważne, czy należy do jego kategorii wiekowej, czy nie. Rozdaje piękne uśmiechy i czułe słówka na prawo i lewo, nie przepuszcza ani siostrze Jędrka, ani... Karoli. A to już oznacza wojnę. Z takiego zachowania chłopak tłumaczy się Jędrkowi: jeśli odrzuci go jedna z czarowanych dziewczyn, w kolejce czekają już następne.

Z jednej strony proponują autorzy ciekawą satyrę na podrywaczy, bawią się przerysowaniem i odchodzą od typowej drogi rozwoju fabuł, z wielką i jedyną miłością w tle (wprawdzie na to jest miejsce w lekturach dla nieco starszych odbiorców, ale łatwo zauważyć tę tendencję w rozmaitych produkcjach pop). Jędrek zyskuje sam dla siebie krzywe zwierciadło, dowiaduje się, jak to jest obserwować z boku kogoś, kto nie szanuje żadnych świętości i nic nie bierze na poważnie. Z drugiej strony to pewnego rodzaju przestroga dla młodych odbiorców, żeby nie przeżywali zbyt silnie dziecięcych “miłości”, rozstania są tu nieuniknionym elementem pierwszych związków i nie ma się co o nie obwiniać. Niezależnie od tego przekazu, proponują twórcy - jak zwykle zresztą - książkę dynamiczną i dowcipną. Przygody Jędrka to umiejętne lawirowanie między skrótową i ciekawą narracją a wymownymi obrazkami, które często funkcjonują jako puenty. Skarżycki i Leśniak wykorzystują modę na powieści komiksowe, pokazując, jak powinien wyglądać modelowy przykład gatunku: chociaż nie oni byli prekursorami takich historii, realizują wytyczne idealnie i mogą doświadczeniami Jędrka podbić serca młodszych i starszych odbiorców. Na pewno też przekonają każdego do czytania jako źródła rozrywki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com