* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

środa, 5 września 2018

Rafał Skarżycki, Tomasz Lew Leśniak: Hej, Jędrek! Kłopoty z dziewczynami?

Nasza Księgarnia, Warszawa 2018.

Międzynarodowy podryw

Najczęściej w świecie Jędrka rozgrywały się dwie równoległe sprawy “okołokryminalne”: kilkulatek mierzył się ze szkolnymi zbirami, walczył o uznanie kolegów i o dominację nad starszą siostrą zwaną Wyjcem, a jego matka – wielkiej sławy policjantka - ścigała prawdziwych przestępców i rozpracowywała działalność niebezpiecznych gangów. W pewnym momencie oba nurty mogły się zazębić i odkrycia Jędrka przyczyniały się do rozwiązania nierozwiązywalnej dla dorosłych zagadki. W “Kłopotach z dziewczynami”, kolejnym rewelacyjnym tomie powieści komiksowych o rezolutnym i złośliwym dzieciaku dorośli właściwie nie istnieją. Zajęci swoimi sprawami, znikają na długo z horyzontu, dzieci w ogóle się nimi nie przejmują: muszą działać, żeby rozwiązać swoje problemy. Rafał Skarżycki i Tomasz Lew Leśniak zdecydowali się tym razem na osnucie fabuły wokół spraw sercowych. Taki zabieg ma na celu przyciągnięcie do książki - w większym niż dotychczas stopniu – dziewczynek. Wprawdzie przygody Jędrka są uniwersalne i rozbawią wszystkich, jednak kreacja bohatera i jego niechęć do “dziewczęcych” spraw (upiększania się, snucia marzeń o byciu sławną piosenkarką, zakochiwania się itp.) do tej pory mogła być wskazówką co do grona czytelników. Jędrek zawsze zachwycał się Karolą, jedną z paczki, teraz jednak ma godnego siebie przeciwnika i musi zdecydować, co jest dla niego ważne. Na pierwszy plan wychodzą rozterki sercowe, rywalizacja o względy pięknych dziewczyn, ale i... kpiny z dziecięcych i całkiem dorosłych flirtów czy zauroczeń.

Wszystko zaczyna się w momencie, gdy szkoła Jędrka ma w nagłym zastępstwie przyjąć kilka osób z wymiany uczniowskiej. Do domów paczki przyjaciół bohatera trafiają przybysze z zagranicy, przypadkiem – idealnie dobrani. Gruby trafia na wielkiego smakosza, Karola na mądrą i nieśmiałą dziewczynę, a u Jędrka... cóż, u Jędrka pojawia się superprzystojny Paolo, notoryczny podrywacz, chłopak świadomy swoich wdzięków i odrzucający branie życia na serio. Paolo flirtuje z absolutnie każdą kobietą, jaką ma w zasięgu wzroku, nieważne, czy należy do jego kategorii wiekowej, czy nie. Rozdaje piękne uśmiechy i czułe słówka na prawo i lewo, nie przepuszcza ani siostrze Jędrka, ani... Karoli. A to już oznacza wojnę. Z takiego zachowania chłopak tłumaczy się Jędrkowi: jeśli odrzuci go jedna z czarowanych dziewczyn, w kolejce czekają już następne.

Z jednej strony proponują autorzy ciekawą satyrę na podrywaczy, bawią się przerysowaniem i odchodzą od typowej drogi rozwoju fabuł, z wielką i jedyną miłością w tle (wprawdzie na to jest miejsce w lekturach dla nieco starszych odbiorców, ale łatwo zauważyć tę tendencję w rozmaitych produkcjach pop). Jędrek zyskuje sam dla siebie krzywe zwierciadło, dowiaduje się, jak to jest obserwować z boku kogoś, kto nie szanuje żadnych świętości i nic nie bierze na poważnie. Z drugiej strony to pewnego rodzaju przestroga dla młodych odbiorców, żeby nie przeżywali zbyt silnie dziecięcych “miłości”, rozstania są tu nieuniknionym elementem pierwszych związków i nie ma się co o nie obwiniać. Niezależnie od tego przekazu, proponują twórcy - jak zwykle zresztą - książkę dynamiczną i dowcipną. Przygody Jędrka to umiejętne lawirowanie między skrótową i ciekawą narracją a wymownymi obrazkami, które często funkcjonują jako puenty. Skarżycki i Leśniak wykorzystują modę na powieści komiksowe, pokazując, jak powinien wyglądać modelowy przykład gatunku: chociaż nie oni byli prekursorami takich historii, realizują wytyczne idealnie i mogą doświadczeniami Jędrka podbić serca młodszych i starszych odbiorców. Na pewno też przekonają każdego do czytania jako źródła rozrywki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz