* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

piątek, 4 sierpnia 2023

Jason Ford: Jak zrobić komiks

Kropka, Warszawa 2023.

Tworzenie

Jason Ford kieruje się do dzieciaków, które mają ochotę stworzyć własny komiks, ale nie wiedzą, jak się za to zabrać. Tomik "Jak zrobić komiks" to prosty poradnik wypełniony schematami do wykorzystania - tak, żeby ćwiczyć umiejętności jeszcze zanim zacznie się naprawdę wymyślać komiksowe fabuły i opowieści. Według Jasona Forda komiks można zrobić bardzo szybko: tomik zawiera materiały na zrobienie dziesięciu własnych komiksów (to wystarczy, żeby przekonać się, że warto iść w tym kierunku - i żeby poćwiczyć umiejętności). Do tego błyskawiczny kurs tworzenia: autor opowiada, jak dodawać dynamiki za pomocą dymków (i jak odróżnić w tych dymkach mówienie od krzyku), uczy też wprowadzania do kadrów gwałtownych dźwięków - to element niezbędny w przypadku burzliwej akcji, o czym dzieci mogą się szybko przekonać. Zresztą przyjemność ze stawiania innych niż zwykle liter na pewno część dzieci przekona do komiksów jako takich. Przychodzi jeszcze moment na stworzenie superbohatera albo superbohaterki - i całego zestawu potworów, z którymi przyjdzie im walczyć. Można potrenować szkicowanie różnych postaci albo wzorować się na przedstawianych przez Forda propozycjach - ze wskazówkami krok po kroku łatwo będzie zaludnić swoją wyobraźnię. Poza tym nawet ktoś, kto ma problemy z rysowaniem konkretnych bohaterów, może nabrać pewności siebie. To wystarcza - ponieważ autor zajmuje się prowadzeniem szkieletu opowieści (krótkiej, kilkustronicowej, z gotowymi kadrami): odbiorcom pozostaje wypełnić tylko rysunkami i dymkami przeznaczone do tego miejsca i cieszyć się stworzoną przez siebie historią.

Jest to sposób na pokazanie małym odbiorcom nietypowej rozrywki - każdy może zamienić się w twórcę w obrębie lubianego zwłaszcza przez młodych ludzi gatunku - i przekonać się, że nie jest to zadanie ponad siły zwykłego człowieka. Jeśli ktoś dysponuje dobrymi pomysłami i nie boi się wyzwań, może już na etapie ćwiczeń odnieść sukces i przekonać się, że to jest coś, co chciałby robić w życiu. W przeciwnym razie - przetestuje po prostu sposób na rozrywkę i być może urozmaici swoje bazgroły na marginesach zeszytów. Przynajmniej zyska podstawy do komponowania kadrów komiksowych - a to wiedza może nie do końca niezbędna w życiu, ale kiedyś być może przydatna.

Nie ma tutaj zbyt dużo czytania, autor skupia się w pierwszej kolejności na rysowaniu, w drugiej - na nadawaniu tempa akcji, tak, żeby odbiorcy bez zbędnych komentarzy mogli zabrać się do pracy i bawić się tomikiem - w końcu w komiksach, przynajmniej na etapie odkrywania prawideł gatunku, chodzi o rysowanie i o ekspresję. "Jak zrobić komiks" to całkiem ciekawy - oryginalny ze względu na kartki do wyrywania i składania w osobny komiks - poradnik. Może się spodobać dzieciom, które jeszcze nie potrafią samodzielnie wyodrębniać poszczególnych składników opowiastki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz