* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

piątek, 25 sierpnia 2023

Elżbieta Sitek-Wasiak: Co z ciebie wyrośnie? Znani ludzie o swoim dzieciństwie i niepokornej młodości

Czarna Owca, Warszawa 2023.

Początki

Elżbieta Sitek-Wasiak przeprowadza rozmowy, które świetnie sprawdzają się jako ciekawostki - sposoby na poznanie znanych ludzi z innej niż zwykle perspektywy. Wyznania dotyczące dzieciństwa i młodości z jednej strony budują familiarną atmosferę, z drugiej - są inspiracją, pokazują, że każdy, niezależnie od doświadczeń czy domu, z którego wyszedł, może odnieść suces albo realizować się w pracy i cieszyć się udanym życiem nie tylko zawodowym mimo początkowych trudności. Poza tym zawsze to element podglądania, wchodzenia w czyjąś egzystencję - za zgodą samego zainteresowanego - więc nic dziwnego, że odbiorców kusi. "Co z ciebie wyrośnie. Znani ludzie o swoim dzieciństwie i niepokornej młodości" to zestaw opowieści, jakie Elżbieta Sitek-Wasiak przygotowywała na podstawie wywiadów - sposób na letnią rozrywkę i ciekawostka, a dodatkowo możliwość rozbudzania marzeń we wszystkich, którzy chcą dla swoich pociech jak najlepiej. Dobrze sprawdziłyby się te teksty samodzielnie, w prasie, lekka formuła czyni z nich też ciekawą lekturę wakacyjną.

W "Co z ciebie wyrośnie" Elżbieta Sitek-Wasiak przepytuje czternaście osób z różnych przestrzeni publicznych i w zasadzie nie podaje się czytelnikom żadnego klucza, według którego dobierani byli rozmówcy. Politycy i aktorzy, pisarze i piosenkarze, społęcznicy i przedsiębiorcy - każdy z nich przedstawia inny obraz własnego dzieciństwa: nie tyle pod względem doświadczeń, co - rozkładanych akcentów. Autorka wprowadza krótkie opisy przeplatane gęsto wypowiedziami bohaterów kolejnych szkiców, tak, żeby dać czytelnikom pełniejszą wiedzę o tym, co działo się w świecie rozmówców. Dzięki temu może zastosować skróty tam, gdzie bezpośrednie relacje tylko by znużyły - bez straty dla całości. Oddaje głos swoim interlokutorom w sprawach ważnych, ciekawych i wzbudzających silne emocje - przez to uzyskuje prawdziwość w tekstach i łatwiej jej będzie przyciągnąć do książki odbiorców.

Nie zawsze dzieciństwo jest sielskie i radosne, bywa, że trzeba się mierzyć z wyzwaniami ponad siły niejednego dorosłego - i również takie pozbawione sentymentalnych tonów scenki się tu trafiają. Ale zdarza się, że rozmówcy chcą przede wszystkim pochylić się nad tematem odkrywania własnego pomysłu na życie i nawiązują do doświadczeń młodości, do pierwszych prób, które zaowocowały konkretnym zawodem i pasją. Nie ma tu zatem monotonii w powrotach do dzieciństwa i to niekoniecznie z powodu różnorodności zajęć bohaterów tomu. Autorka zaprasza do świata prywatnego i do przyglądania się różnym drogom realizacji marzeń, prezentuje ciekawostki i anegdoty nie z encyklopedycznych notek, a poboczne, zupełnie wolne od konieczności dokonywania prezentacji czy poglądów bohaterów. To lektura pozwalająca lepiej poznać znanych - ale nastawiona przede wszystkim na rozrywkę i lekki ton: tu sławy przyznają się do psot z dzieciństwa i do dziecięcej kreatywności, która mogła być utrapieniem dla dorosłych. Dzisiaj to wspomnienia z uśmiechem, pozbawione moralizatorskich tonów i pokazujące mimochodem, jak zmienia się rzeczywistość oraz podejścia do wychowywania najmłodszych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz