Strona główna || O autorce || O tu-czytam || Bajki || Bajkowe portfolio                       

piątek, 24 lipca 2015

Sposób na komary...

Sposób na komary

„Komarom ta edycja podobać się nie będzie”, stwierdził Naczelny Ogrodnik Chorzowskiego Teatru Ogrodowego, Sergiusz Brożek, podsumowując kolejne zmiany i niespodzianki dla widzów. Można więc już powiadamiać Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami o głodzeniu tych insektów za sprawą odcięcia im dostępu do kilkuset stacji krwiodawczych tygodniowo. Komary się nie pożywią, bo Magazyn Ciekłego Powietrza, główna sala teatralna ChTO, wzbogacił się w tym roku o klimatyzację. Michał Wróblewski, szef Sztygarki, zapowiada zresztą, że to nie ostatnia inwestycja: co roku Sztygarka chce proponować ulepszenia dla widzów, a pomysłów na to nie brakuje. W tym roku Magazyn Ciekłego Powietrza oficjalnie przestanie być Magazynem Ciepłego Powietrza, chociaż ogrzewanie podłogowe jest i może zostać uruchomione, gdyby, na przykład, w sierpniu spadł śnieg. Rafał Zaremba, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki w chorzowskim Urzędzie Miasta, może mieć powody do dumy: jak sam przyznaje, ChTO wspierane przez Miasto Chorzów to festiwal cieszący się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród mieszkańców, ale i wśród gości. Rosnące zainteresowanie przeglądem doborowych letnich komedii to przecież sukces, na który Miasto Chorzów pracuje razem ze Stowarzyszeniem SZTYG.art od prawie dekady.
ChTO laurki wystawiać nie trzeba (no, może za rok, z okazji 10. edycji), program obroni się sam, nawet mimo zawirowań, które trwały aż do ostatnich minut przed zaplanowaną konferencją. Ale o tym zaraz.
Na początek dziewiątego sezonu koncert, koncert, jak zwykle na ChTO, wyjątkowy. Tadeusz Woźniak i Piotr Woźniak. A dokładniej Tadeusz Woźniak Projekt, czyli cztery osoby i Piotr Woźniak z wiolonczelistką Anną Papierz. W sumie na scenie pięć osób, jak podał na konferencji prasowej (wcale się nie myląc!) Naczelny Ogrodnik (strach pomyśleć, jak on podlicza budżet – Pies Ogrodnika). To jedna z atrakcji dla publiczności, a będą jeszcze inne. Pamiętać należy, że Sergiusz Brożek chce prezentować koncerty, których nie można zobaczyć w innych miejscach, więc chociaż zestawienie muzyczne ojca i syna do powtórzenia jest możliwe (i jak najbardziej realne), pojawią się tu utwory specjalnie na koncert podwójny przygotowane.
Nieprzypadkowo dziewiąty sezon ChTO zyskał rozwinięcie „wśród przyjaciół”. Na scenie pojawi się (31 lipca, 21:00) uwielbiany w Chorzowie Teatr Montownia w dwuosobowym składzie i z nieznaną jeszcze na Śląsku Depresją komika. 7 sierpnia Jan Peszek w monodramie nie bez przyczyny określanym jako mistrzowski: Naczelnemu Ogrodnikowi wreszcie udało się zaprosić wybitnego aktora w Schaefferowskim popisie: to gratka dla teatromanów. 14 sierpnia wymaga słowa uzupełnienia. Pierwotnie zaplanowany spektakl warszawskiego Teatru Powszechnego i Teatru Tu i Teraz nie może się odbyć... Mimo terminowych ustaleń z producentką spektaklu, agent gwiazdy zaplanował aktorce inne zajęcie. Na szczęście „środkowourlopowy” termin udało się uratować dzięki kolejnej propozycji z listy „spektakli do pokazania na ChTO”. Teatr Nowy z Krakowa wystąpi z Grigą, najbardziej uznaną swoją produkcją. Krakowski zespół wpisuje się oczywiście i w krąg „przyjaciół” z podtytułu przeglądu: występował w Chorzowie podczas pierwszego Chorzowskiego Teatru Ogrodowego.
21 sierpnia to Stowarzyszenie Teatralne Badów i kolejny po żywocie Franciszka spektakl z dwójką wspaniałych aktorów i szeregiem barwnych postaci. W Lejzorka Rojtszwańca z utworu Erenburga wcieli się jednak nie Paweł Pabisiak a… Joanna Fidler. Na finał został przygotowany teatralny wieczór. Najpierw, o 20:00, komedia Teatru Ludowego z Krakowa: Miód, albo jak chciałam się bzykać z Tomaszem Schimscheinerem (notabene, tak kontrowersyjny tytuł niektórych organizatorów odstrasza, a niesłusznie). O 22:00 widowiskowy plenerowy finał pod wieżą, czyli Golem Godula, steampunkowa legenda o Karolu Goduli, kilkunastoosobowe przedstawienie przygotowane z rozmachem. Co ciekawe, nawet pogoda nie może tu przeszkodzić w realizacji zamiaru, bo organizatorzy pracują nad zapewnieniem oryginalnej lokalizacji w razie złej pogody. Ten spektakl jako jedyny do Magazynu Ciekłego Powietrza przeniesiony zostać nie może: jak wyjaśnia Naczelny Ogrodnik, scenografia nie zmieści się w żadnych drzwiach poprzemysłowego obiektu.
Na małe ChTO nie będą narzekać dzieci. Cztery spektakle w różnorodnej stylistyce to okazja do zapoznania się z teatrem w rozmaitych formach. 1 sierpnia białostocki Teatr Conieco przedstawi interaktywną bajkę opartą na klasyce wierszy dla najmłodszych. 8 sierpnia Gry i Ludzie zabiorą odbiorców do krainy Szewczyka Dratewki i pięknych oraz przekomicznych lalek. 15 sierpnia to czwarta już Dziecinada: jak zwykle słowackie divadlo PIKI i wspólna zabawa w teatr. 22 sierpnia Prym ART odkryje, co dzieje się w fabryce lalek. Zestaw atrakcji dla dużych i małych uzupełnia jeszcze plenerowa III Chorzowska Noc Filmowa. Stali bywalcy wiedzą już, dlaczego „wśród przyjaciół”. Nie będzie w dziewiątym sezonie spektakli nietrafionych (wszystkie zresztą mają „gwarancję jakości” od Naczelnego Ogrodnika). Na scenie w Magazynie Ciekłego Powietrza zaprezentują się zespoły, które w ostatnich latach cieszyły się największym uznaniem. Bo w końcu to dla Widzów jest ten przegląd.

tekst pochodzi z gazety festiwalowej Chorzowskiego Teatru Ogrodowego „Sztajgerowy Cajtung”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com