* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Rachel Piercey: W Misiowym lesie. Co się dzieje w lesie

Nasza Księgarnia, Warszawa 2022.

Spostrzegawczość wśród drzew

Kolejną wyszukiwankową książkę proponuje dzieciom Nasza Księgarnia. Duży format (ale już nie kartonowe strony) i urocze obrazki - to coś dla miłośników przyrodniczych zagadek. Rachel Piercey (autorka wierszy) i Freya Hartas (twórczyni ilustracji) zabierają dzieci na wycieczkę - niemal całoroczny przegląd wydarzeń z lasu u pewnego Misia. Każda rozkładówka (bardzo kolorowa) to wielkoformatowa ilustracja pełna ciekawych wydarzeń i zwierząt o sympatycznych pyszczkach: zwierzęta często są antropomorfizowane, zachowują się jak ludzie - żeby odbiorcom łatwiej było sprawdzać, jakie mają zamiary lub cele. Na marginesie znajduje się rymowanka - i szkoda, że Maciejka Mazan nie postarała się bardziej zwłaszcza przy szukaniu niegramatycznych rymów: nie są to wierszyki, które wzbudzą podziw od strony literackiej: nawet jeśli pojawi się w nich coś, co przyciągnie uwagę, to forma trochę zniechęca. Rytmizowane wierszyki są dość słabe ze względu na brak sprawności w rymowaniu - czasami też z uwagi na deficyt pomysłów na fabułę. Liczy się w nich opisywanie tego, co aktualnie się dzieje, zjawisk przyrody i elementów krajobrazu. Nie pomaga nawet sięganie po "dziwne" z perspektywy zwierząt wydarzenia - bohaterowie (anonimowi) albo robią porządki, albo uczą się czegoś w szkole, świętują urodziny, przygotowują występy artystyczne, bawią się w teatr, chodzą na pikniki albo urządzają uczty lub sportowe zawody. Każdy dzień albo każdy moment to okazja do zatrzymania się nad nowymi działaniami - a dzieci mogą naśladować bohaterów bez problemu, organizować swoją codzienność w podobny sposób, czerpać inspiracje i bawić się zgodnie z rytmem wyznaczonym przez książkę.

Wierszyk na marginesie (czterozwrotkowy, niby nie powinien się dłużyć, ale marginalizowanie akcji skutecznie go rozciąga) to jedna część książki. Druga to informacja, co dzieci znajdą na stronie - a raczej: co powinny znaleźć. Istnieje tu kilkanaście wyliczeń, można zaznaczać znalezione elementy (oczywiście po zakończeniu lektury można jeszcze wrócić na kolejne strony i wyszukiwać jeszcze inne fragmenty zaproponowane przez autorki, a do tego sami rodzice mogą wcielić się w zadających zagadki i zmusić dzieci do wytężonej pracy.

Nie da się tych obrazków objąć jednym spojrzeniem: trzeba się mocno zaangażować w oglądanie kolejnych stron, a do tego wykazać się niezłą pamięcią i spostrzegawczością: ponieważ autorki nie nazywają zwierząt, mogą wprowadzać całe chmary i stada - postaci jest mnóstwo, co spodoba się dzieciom: wszystkie mają zadowolone pyszczki, wszystkie sportretowane zostały z humorem i tak, by zaskakiwać: szop pracz wita się z gąsienicą, a mrówka gra na bębenku, żaba plotkuje z niedźwiadkiem a ważka wyjada poziomki. W tym świecie wszystko jest możliwe - i to przypadnie do gustu odbiorcom. W krainie wyobraźni dzieje się wiele - nawet porządkowanie przez rytm przyrody i ludzkich zwyczajów nie znuży. Kiedy zatem odbiorcy przejdą do oglądania kolejnych rozkładówek, łatwo zaangażują się w pracę i będą się doskonale bawić przy tomiku. "Co dzieje się w lesie" to publikacja łącząca w sobie lekturę i wyszukiwanki - coś w sam raz na deszczowe dni lub brak pomysłów na zabawę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz