* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

sobota, 27 listopada 2021

Tomek i przyjaciele. Pracowite lokomotywy

Harperkids, Warszawa 2021.

Zadania

Może nie ma tu zbyt wielu stron i dużej ilości tekstu, jednak „Pracowite lokomotywy”, publikacja kartonowa pod szyldem Tomka i przyjaciół, musi spodobać się najmłodszym i zajmie ich na dość długo. Picture book z otwieranymi okienkami to bowiem propozycja zabawy (także – ćwiczeń manualnych, chociaż po pierwszym otwarciu kolejnych okienek dzieciom będzie już łatwiej dostać się do ukrytych pod nimi treści) i wyciągania wniosków z obrazków. Na rozkładówkach prezentowani są bohaterowie popularnej kreskówki. Tomek i inne lokomotywy zajmują się ciężką pracą: podjeżdżają na farmę, żeby zabrać towar, są w porcie, by pomóc w rozładowywaniu statków, a po ciężkiej pracy bohaterowie muszą zostać wyszorowani w zajezdni. Nie zabraknie jednak też miejsca na zabawę – lokomotywy trafiają do cyrku. Ważne, że po skończonych zajęciach można się gdzieś odprężyć – a że odbiorcy lubią to samo, co postacie z bajek, łatwiej będzie im śledzić przygody Tomka i jego przyjaciół.

Narracja sprowadza się tu do bardzo krótkich akapitów zakończonych zwykle pytaniami do odbiorców. Chodzi o to, żeby wprowadzić kolejny temat i zasugerować, czym zajmują się lokomotywy – a w drugim kroku odkrywać na obrazkach to, co potrzebne do uzupełnienia historyjki. Nie ma tu fabuły (chyba że za taką uznać rytm dnia – najpierw zadania do wykonania, a później odpoczynek), jest zmiana tematu z każdą rozkładówką. To zapewnia odbiorcom brak rutyny i zestaw atrakcyjnych zagadnień. Za każdym razem bowiem to do dzieci należy stworzenie sobie własnej opowieści – prześledzenie tego, co robią lokomotywy na obrazkach i ocena ich zajęć. Otwierane okienka nie służą – jak to najczęściej bywa – wyszukiwaniu określonych elementów, raczej przyspieszeniu akcji – pokazują, co stanie się już po wykonanym zadaniu (wagony zostaną załadowane towarami, dzieci na karuzeli, ale też niespodzianki w rodzaju uzupełniania wody w zbiornikach lokomotywy przy budce dróżnika). Pod okienkami skrywają się też dodatkowe wyjaśnienia dotyczące stanu bohaterów lub ich zajęć. Jakby tego wszystkiego było mało, na rozkładówkach pojawiają się jeszcze pytania zamieniające obrazek w wyszukiwankę albo miejsce do ćwiczenia liczenia wskazanych elementów. „Pracowite lokomotywy” to książeczka, która wymusza na małych odbiorcach wiele działań i różnych rodzajów zabaw. Okienka zapewniają sporo niespodzianek, zachęcają dzieci do odkrywania kolejnych motywów i sprawdzania, jak toczy się praca lokomotyw. Bajkowi bohaterowie mają sporo do zrobienia, dzięki czemu odbiorcy mogą się cieszyć historią do tworzenia na podstawie obrazków. Interaktywny tomik zajmie najmłodszych i pozwoli im uruchomić wyobraźnię, przedłuży też przyjemność obserwowania lubianych postaci. W „Pracowitych lokomotywach” mieści się niemało treści – nawet przy zminimalizowaniu liczby słów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz