* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

poniedziałek, 1 listopada 2021

Albert Kwiatkowski: Bah Bah. Iran dla dociekliwych

Dwie Siostry, Warszawa 2021.

Poznawanie kultur

Kolejny tomik w serii Dla dociekliwych pojawia się w wydawnictwie Dwie Siostry. Tym razem Albert Kwiatkowski zaprasza do zwiedzenia Iranu – przedstawia ten kraj w książce Bah Bah”. Młodzi czytelnicy dowiedzą się z niej między innymi, jak wyglądało założenie państwa, jaka jest w nim pogoda, jak wygląda flaga Iranu i skąd się wzięła, jakimi językami się tu mówi albo jak wygląda kalendarz. Autor opowiada o świętach i o charakterystycznych dla irańskich domostw przedmiotach. Zamienia się w przewodnika, żeby oprowadzać po kolejnych miejscach. Nie zawsze zresztą to miejsca w Iranie – niektóre artefakty można zobaczyć gdzie indziej – i przy okazji zagłębiać się w historię kraju omawianego w tym tomie. Dzieła sztuki, religia i przekonania miejscowych kształtujące lokalną mentalność – wszystko to trafia do kolejnych rozdziałów. Autor przedstawia raz dane geograficzne, raz – modę albo rzeźby. Pisze o daniach, wróżbach i sporcie. Zaczyna książkę od krótkiej prezentacji najciekawszych miejsc, kończy ją słowniczkiem – zestawem podręcznych rozmówek i haseł.

Książka składa się z tematyzowanych krótkich rozdziałów. Albert Kwiatkowski stara się zmieniać jej rytm, za każdym razem wprowadzając zagadnienie z innego obszaru. Zależy mu na tym, żeby zaprezentować odbiorcom podstawowe fakty o kraju: skupia się zatem na wiadomościach z lekcji geografii, analizuje to, co wiąże się z położeniem i z klimatem. Przechodzi również do opowiadania o przeszłości – zapewnia dzieciom lekcję historii, kiedy tłumaczy przyczyny konkretnych rozwiązań i decyzji. Stawia autor na to, co wyróżnia omawiany kraj, co pozwoli zwrócić na niego uwagę i co zapadnie dzieciom w pamięć. Dzięki temu podejściu może znaleźć miejsce na opowiadanie o kaligrafii czy o dokonaniach Persów. Od czasu do czasu kieruje się ku miejscowym świętom, żeby jeszcze lepiej wyjaśniać, co charakteryzuje Iran. Kultura i sztuka oraz obyczajowość to zagadnienia, które się nie starzeją i które można bez większych problemów prezentować młodym czytelnikom – dlatego też jest ich całkiem sporo w tomie. „Bah Bah” to książka zgrabnie skonstruowana. Przynosi wiele informacji, a do tego pozwala rozbudzić ciekawość świata. Jest bogato ilustrowana – tak, żeby dzieci zainteresowały się nią z różnych względów. Autor stara się dotrzeć do młodych czytelników dzięki różnym sztuczkom, między innymi – bezpośrednim zwrotom do dzieci. Pyta, zachęca do sprawdzania, testuje, szuka zagadnień, które będą wręcz wymagały komentarza. Taki ton umożliwia wciągnięcie odbiorców w lekturę, chociaż odrobinę maskuje edukacyjny charakter książki. Wiadomo, że cała seria jest przygotowywana po to, żeby wspomóc programy szkolne i żeby otworzyć dzieci na świat i na podróże – stanowi też coś w rodzaju przewodnika dla tych odbiorców, którzy mogą akurat zwiedzać z rodzicami różne kraje. Albert Kwiatkowski bezbłędnie wpisuje się w tę serię.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz