* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

sobota, 20 listopada 2021

Dorota Sumińska: Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi

Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021.

Wyjaśnienia

Kto lubi poznawać ciekawostki ze świata zwierząt i ludzi, ten koniecznie powinien sięgnąć po nową książkę Doroty Sumińskiej "Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi". Bardzo ładnie przygotowany tomik zawiera szereg pytań, które mogą zadawać dzieci - i precyzyjnych chociaż nie hermetycznych wyjaśnień autorki. To znakomita pomoc dla każdego rodzica, którego pociecha wejdzie w etap zadawania niekończących się pytań i poznawania świata. Są tu pytania dotyczące codziennych spotkań ze zwierzętami - na przykład: czy wolno całować psy, jak owady widzą świat, jak pszczoły trafiają do swojego ula i czy zwierzęta tworzą państwa. Są zagadnienia bardziej abstrakcyjne - czy zwierzęta wierzą w Boga. Sporo miejsca poświęca Dorota Sumińska również ludziom, zastanawia się, dlaczego człowiek ma w buzi ślinę, dlaczego ludzie wyglądają różnie. Znajduje miejsce na opowieści o wirusach i o budowie ciała ludzi i zwierząt - czasami porównuje różne gatunki i opowiada, co charakteryzuje ich przedstawicieli. Sięga po tematy płynące z nieporozumień - wyjaśnia, co to jest "glizda". Przedstawia przyczyny rozmaitych strachów - na przykład przed pająkami lub burzą. Odwołuje się do prostych obserwacji dziecka (dlaczego podczas kataru nie czuje się zapachów) i do bardziej skomplikowanych zjawisk (dlaczego ludzie się w sobie zakochują). Nie ma dla niej pytań dziwnych albo niewartych uwagi: nawet to, co brzmi infantylnie, zasługuje na komentarz. Tłumaczy autorka, jak czytać zachowania domowych czworonogów, uczy szacunku dla różnych gatunków. Pokazuje, czym mogą się popisać koty, a czym ludzie - zawsze szuka detalu, który może przyciągnąć maluchy. Niektóre pytania zostają rozbudowane - wyzwalają kolejne tematy, które autorka próbuje scharakteryzować celnie i bez hermetycznego języka. Odwołuje się do doświadczeń i do spostrzeżeń dzieci, stosuje bezpośrednie zwroty do nich, zadaje pytania - żeby zaangażować w odkrywanie kolejnych ciekawostek.

Każde pytanie zostaje tu opracowane fachowo i z humorem. Można się sporo dowiedzieć i sporo zapamiętać, dzięki podzieleniu wiadomości na małe porcje. Dorota Sumińska popularyzuje wiedzę, wykorzystując nośny temat. Wie, że przyciągnie najmłodszych wizją opowiadania o świecie zwierząt - i chociaż w tomiku najwięcej jest stworzeń domowych, psów i kotów (raz pojawi się też świnka morska w parze z chomikiem), znajduje miejsce także na bardziej egzotyczne kwestie. Umiejętnie zachęca do lektury przez odpowiednio podsycaną ciekawość dzieci: w pytaniach sugeruje kwestie, które domagają się natychmiastowego wytłumaczenia - następnie prezentuje upragnione przez dzieci komentarze. Pisze rzeczowo, ale nie rezygnuje z dowcipów lub z pouczeń - chodzi o to, żeby dzieci zrozumiały, że każde stworzenie zasługuje na szacunek i na godne życie. Oczywiście konstrukcja tomiku sprawia, że maluchy będą zainteresowane kolejnymi częściami opowieści, można zatem liczyć na to, że cykl nie skończy się na bestsellerowych dwóch tomach. Ważne w tej książce są jeszcze zabawne ilustracje Joanny Żero - kolorowe i przepełnione bajkowym klimatem zwierzęta zapraszają do lektury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz