* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

czwartek, 25 listopada 2021

Amanda Wood, Mike Jolley: Świat człowieka. Kompendium cudów z dziejów ludzkości

Nasza Księgarnia, Warszawa 2021.

Przegląd dokonań

Edukacyjne picture booki cieszą się ogromnym powodzeniem na rynku, nic więc dziwnego, że pojawiają się kolejne publikacje oferujące dzieciom dawkę wiedzy podlaną ciekawymi obrazkami. "Świat człowieka. Kompendium cudów z dziejów ludzkości" to propozycja, którą trudno utrzymać w rękach: wielkoformatowa i ciężka (za sprawą twardej okładki i bardzo sztywnych kartek z grubego papieru) publikacja mieści w sobie wiele ciekawostek i wiadomości, które przydadzą się w zaspokajaniu ciekawości najmłodszych, albo jako przewodnik po ludzkich dokonaniach. Opowieść kończy się na roku 1600, ale nie oznacza to, że rytm będą nadawać wydarzenia historyczne - liczy się raczej dążenie do pokazywania związków przyczynowo-skutkowych, zasad postępu, odkryć i pomysłów. Liczy się pokazanie ciekawości człowieka - i tego, dokąd może ona zaprowadzić. Autorzy proponują trzy szlaki do odkrywania książki: są tu informacje dotyczące historii ludzkości, są postępy w kulturze i sztuce, a także zmiany w nauce, handlu i technologii - można zdecydować się na jeden ze szlaków, albo dać się prowadzić w miarę chronologicznej relacji mieszanej. Można też podążać za strzałkami, żeby zrezygnować z linearnego przechodzenia przez lekturę - widać wyraźnie, że twórcy tomiku postawili na interaktywność i na zaangażowanie małych odbiorców.

Rozkładówki są tu traktowane jako "tablice" informacyjne: zawierają one drobne komentarze - dwa lub trzy akapity wyjaśniające dany temat, a poza tym mnóstwo wyliczeń, skrótowych tematyzowanych kalendariów, dat z ciekawostkami, objaśnień w formie podpisów do obrazków. Co ciekawe, bardziej szczegółowe informacje przedstawiane są mniejszą czcionką - zupełnie jakby były przeznaczone tylko dla bardziej zainteresowanych odbiorców. Faktycznie trudno byłoby przeczytać całą tę książkę od deski do deski, to raczej publikacja do sięgania dla zaspokojenia ciekawości i dokonywania kolejnych odkryć - ale w niewielkim zakresie. Nie ma tu żartów ani minifabułek, liczą się suche fakty oraz komentarze do kolejnych dokonań w historii ludzkości - to początek drogi w odkrywaniu pomysłów człowieka, ważny i wartościowy, ale trudny w lekturze. "Świat człowieka" to książka olbrzymia i nawet fakt, że jest picture bookiem, nie ułatwia zadania małym odbiorcom. Dotarcie do czytelników zasadza się tutaj na rozbudzaniu wyobraźni i na podawaniu odpowiedzi na pytania, jakie nawet nie zdążyły paść.

Chociaż chodzi tu o zdobywanie wiedzy, książka rozbudza wyobraźnię. Pokazuje, jak ludzie rozwiązywali problemy i jak pracowali nad nowymi pomysłami - a to coś w sam raz dla najmłodszych, bo udowadnia im, że wszystko zależy od kreatywności. Jest ten tomik przygotowaniem do lekcji historii, ale przyda się nie tylko w szkole - pozwala wyjaśnić dzieciom wiele tematów i nakłonić do zainteresowania się przeszłością. "Świat człowieka" to książka, która przyciąga wzrok: jest cenna ze względu na zawartość, doskonale przygotowana i wypełniona danymi, tak, że wystarczy odbiorcom na bardzo długo. Odkrywa się ją stopniowo i szuka wyjaśnień stopniem skomplikowania wykraczających poza zwykłe narracje dla dzieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz