* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

czwartek, 21 września 2023

David Rooney: O czasie. Historia cywilizacji w dwunastu zegarach

bo.wiem, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2023.

Wskazówki

David Rooney to kolejny autor, który może podzielić się z czytelnikami nie tylko dużą wiedzą, ale też prawdziwą pasją - przełożoną na atrakcyjny popularnonaukowy tekst "O czasie. Historia cywilizacji w dwunastu zegarach". Absolutnie zachwycony wynalazkami i pomysłami ludzkości - nie tylko w zakresie mierzenia czasu - opowiada odbiorcom o sytuacjach i rozwiązaniach, które zmieniały sposób myślenia o przemijaniu albo zapisały się na trwałe w kulturze, lub też - przynoszą wiadomości na temat postępu cywilizacyjnego. Zegary czasem mają tu znaczenie symboliczne, czasem funkcjonują jako ciekawostki z zakresu techniki i nauki. David Rooney inspiruje się nimi i tworzy eseje, które czerpią zarówno z wiadomości z nauk ścisłych, jak i z filozoficznych skojarzeń - dba jednak przede wszystkim o dostarczanie czytelnikom konkretów, żeby mogli przyjrzeć się czasowi w inny niż do tej pory sposób.

"O czasie. Historia cywilizacji w dwunastu zegarach" to książka starannie przemyślana pod kątem wyboru - autor musiał zdecydować się na odpowiadające dwunastu godzinom na tarczy czasomierza zjawiska i uporządkować je chronologicznie: to przejście od starożytności i zegarów słonecznych po zegary niemal futurystyczne, efekt zadziwiającego postępu techniki. Kosmos staje się zatem ramą kompozycyjną dla tej książki - najpierw odczytywanie godzin z cienia rzucanego przez słońce, później - satelity i urządzenia, które już z poziomu orbity pozwalają na regulowanie zegarków. Nie ma natomiast zachłystywania się komercyjnymi wynalazkami: zegarki jako gadżety w ogóle autora nie interesują. Dzięki temu można faktycznie dostrzec obszary poszukiwań wynalazców i zainteresować się sednem w dążeniu do jak najdokładniejszego mierzenia czasu. Pojawiają się też w naturalny sposób ciekawostki związane z konstruktorami albo działaniami montażowymi, inżynierowie nie będą dla odbiorców anonimowi. Trochę wiadomości z fizyki, trochę z astronomii - David Rooney pomysłowo łączy zagadnienia z różnych dziedzin, żeby skupić je właśnie na istocie chronometrów. Nie traci przy tym niemal dziecięcej radości - kiedy przygląda się kolejnym wynalazkom, kiedy podróżuje, żeby dostrzegać ślady ludzkich wyobrażeń i możliwości - staje się po prostu pasjonatem, człowiekiem, który potrafi się wzruszyć i zdziwić. Przekazuje czytelnikom swoje reakcje - także te bardzo emocjonalne - na konkretne wynalazki. Dzięki temu łatwiej będzie zapamiętywać ich znaczenie i funkcjonowanie na przestrzeni wieków. "O czasie" to książka dla tych, którzy lubią poznawać świat z innej perspektywy - i którzy nie boją się wyzwań. Rooney wie doskonale, jak budować narrację, żeby zmieścić w niej sporo wiadomości - funkcjonuje jako przewodnik hobbysta po świecie zdominowanym przez pośpiech. Zatrzymuje czas, żeby uświadomić odbiorcom, jak wyglądają podstawy w jego obłaskawianiu. Daje szansę na oswojenie się z tematem rzadko w szczegółach istniejącym w dyskursie o najważniejszych wynalazkach ludzkości i o sztuce - udowadnia, że czas nie jest prosty do uchwycenia i zdefiniowania. A przy okazji stawia na rzetelny reportaż uzupełniany osobistymi wstawkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz