* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

poniedziałek, 11 czerwca 2018

Nastja Holtfreter: Kolorowe morze. Co tu nie pasuje?

Nasza Księgarnia, Warszawa 2018.

Zgadywanka

"Kolorowe morze", kolejna publikacja kartonowa w cyklu Co tu nie pasuje, przynosi maluchom szereg zagadek związanych ze stworzeniami morskimi. Wodne środowisko to swoista egzotyka dla kilkulatków, będzie zatem co najmniej kilka powodów, żeby po taki tomik sięgnąć. Przede wszystkim ze względu na poszerzanie słownictwa maluchów. Pojawiają się tu stworzenia niespotykane na co dzień, nawet w literaturze czwartej rzadkie: ośmiornice, koniki morskie, meduzy, rozgwiazdy, żółwie wodne – są i ptaki kojarzone z wodą: pelikany czy mewy. To oznacza, że dzieci poznają szereg nowych nazw i od razu skojarzą je z konkretnymi żyjątkami. W drugiej kolejności tomik pomoże rozwijać wyobraźnię: fantazyjne czasem kształty bohaterów udowadniają najmłodszym, że świat jest bardzo ciekawy i warty poznawania. W końcu z każdą rozkładówką dzieci otrzymują dwa nowe gatunki – bo jedna strona to jedna zagadka. Właściwym celem tomiku jest ćwiczenie spostrzegawczości i podstawowych umiejętności dzieci. Trzeba między innymi wskazać, kto patrzy w inną stronę niż reszta, kto odróżnia się od pozostałych. Czasami należy połączyć postacie w pary, wskazać przedstawiciela obcego gatunku albo w ogóle innego środowiska. Bywa, że Nastja Holtfreter bawi się w bajkową abstrakcję, jednemu z morskich stworzeń wkłada czapkę, ćwiczy też z dziećmi nazywanie czynności - bo skoro trzeba sprawdzić, która mewa odlatuje, to można przy okazji opowiedzieć, czym zajmują się pozostałe. Nie zabraknie też zadań na wiedzę - lub dowcipu ze zwierzęciem, które nie może spotkać się z pozostałymi. Zadania zostały tak dobrane, żeby dzieci miały wrażenie różnorodności i nie znudziły się zbyt szybko. Na rozmaite sposoby daje się wykorzystywać ten tomik, nie tylko szukając odpowiedzi na zagadki proponowane przez autorkę. Jeśli przyda się do ćwiczenia rozpoznawania liter, sprawdzi się wyodrębnianie nazw gatunków kolorem. Posłuży do nauki kierunków (czy ryby płyną w prawo czy w lewo, w którą stronę patrzy krab – to już drugi etap zgadywanki, który może być wprowadzany przez rodziców). Wiele zależy od inwencji dorosłych, którzy będą przeglądać tomik z dziećmi i wymyślać kolejne zastosowania obrazków w procesie edukacji najmłodszych. Tomik został przygotowany tak, żeby maluchy mogły oglądać go same, kartonowe strony mają zaokrąglone rogi, a niewielki format sprawia, że tomik jest lekki.

Cała książeczka utrzymana jest w uporządkowanej tonacji kolorystycznej, pastele nie rozpraszają niepotrzebnie kilkulatków. Komputerowe kształty nie wymagają dodatkowo komiksowych konturów. Autorka przyciąga uwagę maluchów zabawnymi minami postaci: bohaterowie są zwykle uśmiechnięci, wydają się dziecięcy i sympatyczni, w sam raz, żeby zaprosić do wspólnej zabawy. Łatwo też narysować podobne stworzenia - więc dzieci wykorzystywać będą tę książeczkę jako inspirację. Humor stanowi nieodłączną część zagadek, nie tylko objawiając się w minach bohaterów: koniki morskie i zwykły koń w masce płetwonurka, dumny jeż między jeżowcami - to wszystko budzi radość maluchów i zachęca do odkrywania nieznanego świata. "Kolorowe morze. Co tu nie pasuje" to książeczka, która dostarcza ładnie przygotowanych zagadek – nieskomplikowanych, żeby nie zniechęcić dzieci, ale też nie do końca zawsze oczywistych, poziom trudności się tutaj zmienia. Nastja Holtfreter nie rywalizuje z coraz bardziej komplikowanymi łamigłówkami-wyzwaniami, stawia na prostą książeczkę dla najmłodszych - i bawi się z nimi w odkrywanie uroków podwodnego świata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz