Strona główna || O autorce || O tu-czytam || Bajki || Bajkowe portfolio                       

niedziela, 2 października 2016

Agnieszka Mielech: Kreatywna książka dla Superdziewczyn. Emi

Wilga, Warszawa 2016.

Zabawy z Emi

Wiadomo, że Emi nie jest przeciętną bohaterką. To ona organizuje czas Superdziewczynom, wpada na pomysły kolejnych zadań dla Tajnego Klubu i wciąż poznaje nowe rzeczy. Jest kreatywna i energiczna, a jej przygody to frajda lekturowa dla młodszych nastolatek i dzieci. W związku z dynamicznym rozwojem serii Agnieszki Mielech na rynku wydawniczym pojawiają się tomiki kreatywne, które dawniej zaklasyfikowane by zostały jako zeszyty ćwiczeń z zadaniami tematycznymi. „Kreatywna książka dla Superdziewczyn. Emi” to również nawiązanie do kolorowych magazynów dla nastolatek. Wszystko, co polubią wierne fanki serii – ale i nowe odbiorczynie.

W tomiku znajdują się gry i zabawy nawiązujące do zainteresowań i charakterów bohaterek cyklu. Pojawi się krzyżówka obrazkowa, wykreślanki i tajne szyfry, labirynty czy porównywanki. Czasami trzeba będzie dokończyć rysunek lub go uzupełnić, to znowu zaprojektować coś własnego (tomik da się więc wykorzystać jako twórczą podpowiedź, na przykład przy planowaniu pokoju). Zagadki logiczne przeplatają się tu z prostymi uzupełniankami, tak, żeby z tomiku cieszyły się odbiorczynie w różnym wieku. Cała książka jest dodatkowo kolorowanką – ale nie dla maluchów, bo ilustracje utrzymane są w młodzieżowym tonie, kilkulatki, które polubiły Emi polubią zatem tę publikację tak samo jak młodsze nastolatki, jeszcze sięgające po dziecięce rozrywki. W tomiku powracają również motywy rozwijające wyobraźnię – czasami trzeba będzie coś samodzielnie wymyślić czy zaproponować mniej przewidywalne rozwiązanie. Autorka kusi odbiorczynie propozycjami rozmaitych zabaw, a część z nich będzie można przenieść do zwykłych zeszytów.

Z kolorowymi magazynami wiążą tę książkę przede wszystkim quizy. Serie pytań na tematy, o których małe dziewczynki mogą długo rozmawiać, pomagają w samookreślaniu, uczą też autorefleksji, ale w pierwszej warstwie są po prostu nośnikiem rozrywki. „Kreatywna książka” dostarcza w ten sposób wielu wrażeń na różnych płaszczyznach i z pewnością przyciągnie małe odbiorczynie. Uzupełnienie zabawy stanowić będą dodane do tomiku naklejki. Część z nich to naklejki na zeszyty i podręczniki – Emi i jej przyjaciele przypominać będą o zabawie także podczas szkolnych obowiązków. Druga część to naklejki z postaciami z powieści – i tu nie ma jednoznacznego przeznaczenia, odbiorczynie same będą mogły zagospodarować przyjemną niespodziankę.

„Kreatywna książka dla Superdziewczyn. Emi” jest naturalną kontynuacją popularnej dziecięco-młodzieżowej serii. Większość cykli powieściowych dla dziewczynek doczekało się już swoich dzienników kreatywnych czy całych podserii bazujących na znanych od dawna łamigłówkach. Wystarczy sensownie dostosować treść zadań do motywów z samych historii, wprowadzić kojarzonych przez odbiorczynie bohaterów – i już można trafiać do fanów serii. W przypadku przygód Emi i jej koleżanek zabawa rozciąga się poza fabuły – przy „Kreatywnej książce” wcale nie trzeba znać opowieści pisanych przez Agnieszkę Mielech, zadania nie wymagają wcześniejszej lektury książek. Ale przez samą atmosferę przy tematyzowanych łamigłówkach małe odbiorczynie mogą nabrać ochoty na czytanie – i dołączyć do Tajnego Klubu Superdziewczyn. A to można zrobić tylko przez śledzenie przygodowo-obyczajowych historii. Powstanie „Kreatywnej książki dla Superdziewczyn” dowodzi, że Mielech odniosła sukces – udało się jej stworzyć cykl rozpoznawalny i lubiany przez dzieci, cykl, który może się rozwijać, a nawet rozbudowywać o różnorodne książkowe gadżety.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com