* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

środa, 11 października 2023

Tomek i przyjaciele. Nowa kolekcja bajek

Harperkids, Warszawa 2023.

Na torach

Przygody sympatycznych pociągów z kreskówki przydają się dzieciom, żeby pokazać zasady rządzące relacjami w grupie i żeby przyzwyczaić najmłodszych do tego, że nie zawsze można realizować każdy pomysł, jaki przychodzi do głowy. Kilka opowiadań pojawia się w książeczce "Tomek i przyjaciele. Nowa kolekcja bajek" - to usypianki doskonałe na wieczór, ale też historyjki do omówienia razem z małymi odbiorcami. Pociągi raz po raz wpadają tu bowiem w tarapaty - będące efektem braku umiejętności przewidywania konsekwencji albo oddawania się w pełni zabawom, kiedy odgórne zalecenia są inne. W pięciu opowiadaniach dzieci odnajdą siebie i swoich znajomych, dostrzegą w doświadczeniach pociągów to, co znają też z najbliższego otoczenia. "Klub Największych Przygód" to historyjka o wymiarze sensacyjnym: można trafić do Jaskini Kryształów, ale jest tam bardzo niebezpiecznie i lokomotywy zniechęcają się nawzajem przed podjęciem takiego kroku. Jednak ciekawość zwycięża: poza tym trzeba udowodnić, że nie jest się za małym na przygody. "Dostawa w parach" mówi o zazdrości o przyjaciół - i o tym, że można kumplować się z różnymi osobami, nie powinno się jednak być zazdrosnym o rzekomo konkurencyjne relacje. Pociągi łączą się w pracy w inne niż zwykle pary - ale to oznacza, że mogą zacząć bać się o dotychczasowe znajomości. Bo co będzie, jeśli "nowy" w zespole okaże się lepszy, ważniejszy i ciekawszy? "Liczenie krówek" to matematyczny dowcip: rozwożenie żywego inwentarza wiąże się z wieloma komplikacjami, zwłaszcza jeśli zawiodą zamknięcia ogrodzeń. "Balonowe wyzwanie Nii" to opowieść o sile współpracy: ogromny balon można dostarczyć na zawody tylko wtedy, kiedy pociągi zdecydują się pomagać sobie nawzajem i będą się wspierać nie tylko działaniami, ale również pomysłami na pokonywanie przeszkód. Z kolei "Dzień na odwrót" to konsekwencje nieprzemyślanej do końca zabawy, która wkracza tam, gdzie powinno się pozostać przy pracy. Lokomotywy wprawdzie urozmaicają sobie nudną codzienność, ale wpadają przez to w niemałe kłopoty - a ponieważ nie słuchały dobrych rad, będą musiały naprawić popełnione przez siebie błędy.

Opowiadania stworzone są tak, żeby dzieci mogły spotkać się ze znanymi z kreskówki bohaterami i śledzić ich przygody tym razem w warstwie tekstowej (i w dość mocno rozwijanej warstwie graficznej - w końcu to książeczka dla najmłodszych odbiorców, także tych, którzy jeszcze samodzielnie nie czytają). Zawsze liczy się wyrazisty morał, łatwy do przełożenia na zwyczajne życie kilkulatka - doświadczenia lokomotyw prowadzą do odkryć, które wyjaśniają dzieciom zasady zachowania. Jednocześnie ta akurat część przygód Tomka jest dość burzliwa, dzieje się tu dużo, każdy tomik to mnóstwo emocjonującej akcji - dalekie podróże, odkrycia, niebezpieczeństwa, pułapki i wybijające z poczucia bezpieczeństwa sytuacje między znajomymi - to wszystko sprawi, że dzieci chętnie będą się zanurzać w opowieści o pomysłach Tomka i jego przyjaciół. To klasyczna publikacja, która trafi zwłaszcza do fanów kreskówki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz