* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

niedziela, 8 października 2023

dr Sheila Kanani: Tęcza w kosmosie. Kolorowy przewodnik po wszystkim, co ciekawe

Kropka, Warszawa 2023.

Kolory w kosmosie

Dr Sheila Kanani postanawia przybliżyć dzieciom ciekawostki związane z kolorami. Popularnonaukowy tom "Tęcza w kosmosie" to bardzo dużo czytania w zgrabnym picture booku. "Kolorowy przewodnik po wszystkim, co ciekawe" - głosi podtytuł i jest to bardzo trafna ocena zawartości książki. Motywem przewodnim stają się tu barwy w dwóch wersjach: z jednej strony jest tu coś, co można sprawdzić dzięki mieszaniu farb, z drugiej strony - mieszanie świateł o różnych kolorach. Kanani przypomina dzieciom, że do stworzenia tego samego efektu trzeba w obu przypadkach różnych składników. Drugim motywem przewodnim okazuje się oczywiście kosmos - zjawiska z fizyki i możliwość zwiedzania wszechświata. Oznacza to, że autorka nie będzie się ograniczać z wiadomościami, nie szuka detali, tylko prowadzi opowieść z rozmachem i zachęca dzieci do czytania na różne sposoby. "Tęcza w kosmosie" to książka ciekawa. Kolejne rozdziały są tu wywoływane przez poszczególne kolory - a kolory to punkt wyjścia do komentowania zjawisk i odkryć z różnych sfer. Będą tu wiadomości z przyrody i biologii, będą wzmianki geograficzne, będą też dane ze świata sztuki i kultury. Sheila Kanani może bez trudu przyciągnąć małych odbiorców do czytania - kusi ich właśnie poważnym podejściem do tematu, zbieraniem przedziwnych informacji, które czasami pobrzmiewają sensacyjnie, a czasami po prostu otwierają nowe obszary poszukiwań. Opowiada z równą pasją o tym, że hipopotamy pocą się na czerwono i o tym, po co Grekom amulet w kształcie niebieskiego oka. Nie kończy się ta opowieść na standardowych kolorach - autorka wychodzi poza skalę barw widzialnych, wprowadza podczerwień i ultrafiolet, przyciąga też odbiorców luminescencją czy fluorescencją. Zapewnia dzięki temu, że może przedstawiać tematy, które nie pojawiają się w innych tomikach - i które uczynią ten tomik wyjątkowym.

"Tęcza w kosmosie" to książka bardzo kolorowa. Każdy rozdział jest tu wyróżniony kolorem dominującym - tym, który pojawia się w temacie (chociaż na przykład do żółtego dochodzi w zagadnieniach i złoty): to przyciąga spojrzenia i zachęca do wertowania dość opasłego jak na lekturę dla dzieci tomu. Ważne, że wiedza jest tu podzielona na cząstki, jednoakapitowe ciekawostki, które łatwo przeczytać i łatwo zapamiętać - dzieciom z pewnością nie będzie trudno czytać samodzielnie tak przygotowaną publikację. Nigdy nie wiadomo, w jakim kierunku autorka podąży, żeby znaleźć kolejne przykłady - czerpie inspirację ze świata zwierząt, ale też z wytworów ludzi. Zadaje czasami odbiorcom podchwytliwe lub żartobliwe pytania - to wszystko po to, żeby podtrzymywać uwagę. Co ważne, dzieci mogą ten tomik czytać fragmentami, odkładać książkę po odkryciu jakiegoś faktu - albo zarzucać linearność i tradycyjne sposoby czytania, żeby losowo wywoływać kolejne tematy i ciekawostki. Tych jest mnóstwo - co musi się spodobać maluchom ciekawym świata, z tą książką dzieci mogą spokojnie dorastać. Pięknie wydana publikacja urzeka sposobem realizacji - tu liczy się możliwość przekazywania wiedzy, nie chodzi wcale o infantylizowanie treści, dzieci uzupełnią swoje słowniczki o sporo naukowych określeń. A przecież "Tęcza w kosmosie" może być też traktowana jako publikacja rozrywkowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz