Nasza Księgarnia, Warszawa 2023.
Podróż w przeszłość
Można oczywiście opowiadać o wydarzeniach z bardzo odległej przeszłości, tak odległej, że nikt jej nie pozna z zapośredniczonych narracji. Można też wybrać się do świata, który już nie istnieje, uruchomić wyobraźnię i sprawdzać, co się tam spotykało. A raczej - sprawdzać, czego należało unikać, żeby przetrwać w prehistorii. "Jak przeżyć w prehistorii" to zabawny edukacyjny poradnik wprawdzie pozbawiony większości praktycznych aspektów, ale niosący sporo wiedzy - także na temat oceniania dziejów. Bo przecież odbiorcy przywykli do myślenia o osi czasu, o linearnym układaniu kolejnych etapów rozwoju człowieka - tymczasem Juan de Aragón informuje, że proces przypominał bardziej drzewo niż linię, część istot rozwijała się równolegle i mogła na siebie wpływać.
Prehistoria pełna była zagrożeń dla ludzi, którzy przecież dopiero co zaistnieli na Ziemi. I te zagrożenia autor wprowadza na ilustracjach w formie zagadek dla najmłodszych. Komentuje rzeczywistość pod kątem tego, w jaki sposób można było stracić życie. Przedstawia przecież odbiorcom zupełnie niezwykłą dla nich rzeczywistość, trudną do wyobrażenia - wymagającą wprowadzenia informacji, ale też zabawną. Liczy się tu humor - zwłaszcza że zagrożenie nie jest realne, odbiorcom nic się nie stanie - co najwyżej zyskają nieoczekiwaną porcję informacji. Odbędą jednocześnie wielką podróż w nieznane, z każdym krokiem podczas niej mogą odkrywać kolejne ciekawostki i niezwykłości. Autor pyta o to, jak wyglądali pierwsi ludzie i jakie elementy ich codzienności świadczyły o rozwoju. Sprawdza też, co jedli, jak polowali albo jak się bronili przed zwierzętami, jak uprawiali sztukę... Różne aspekty zwyczajnego życia w zamierzchłej przeszłości wydają się pasjonujące i nietypowe, zwłaszcza kiedy tłumaczy się zjawiska odkrywane przez archeologów przez nawiązania do dzisiejszej rzeczywistości. Juan de Aragón wie, jak przejrzyście i czytelnie opowiadać o prehistorii. Dokłada do tego całkiem sporo żartów i zmusza wręcz czytelników do identyfikowania się z bohaterami, tak, żeby łatwiej było im zapamiętać przedstawiane dane. "Jak przeżyć w prehistorii" to książka utrzymana w formie zestawu ciekawostek poradnikowych - chodzi tu o przekazywanie odbiorcom praktycznej wiedzy, informacji, które pozwolą przetrwać. I nie ma znaczenia, że takie sytuacje nie mają szans się powtórzyć w najbliższej przyszłości odbiorców - liczy się oryginalny sposób prezentowania treści i przemycania wiadomości. Juan de Aragón tworzy książkę edukacyjną, a przecież wypełnioną rozrywkowymi treściami - ciekawa forma łączy się tu z umiejętnym doborem danych, tak, żeby jak najwięcej powiedzieć odbiorcom, a jednocześnie nie zanudzić ich i nie zarzucić nadmiarem treści nie do przyswojenia. Ciekawa to książka także ze względu na dobrze przygotowaną stronę graficzną: komiksowe rysunki przyciągają uwagę i zachęcają do zgłębiania treści, liczy się tutaj dobra zabawa dla wszystkich maluchów. Tomik może przydać się do uzupełniania programów szkolnych i do zaspokajania ciekawości czytelników.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz