* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

wtorek, 11 stycznia 2022

Laurence Alison, Emily Alison: Jak dogadać się z każdym i w każdej sytuacji

Muza SA, Warszawa 2021.

Porozumienie

"Jak dogadać się z każdym i w każdej sytuacji" to poradnik prezentujący specyficzny model komunikacji. Autorzy - Laurence Alison i Emily Alison przekonują, że każdy człowiek przyjmuje jedną z czterech postaw, dla wygody charakteryzowanych przez zwierzę: może być walczącym ze wszystkimi t-rexem, uległą myszą, kontrolującym lwem lub życzliwą małpą. Wykorzystują stereotypy oraz skojarzenia, żeby ułatwić czytelnikom przyswajanie informacji i wskazówek. Jednak każde "zwierzę" występuje tu w dwóch wersjach, pozytywnej i negatywnej. Oznacza to całą sieć możliwych reakcji i postaw wobec innych. Autorzy - zgodnie ze zwyczajem z poradników psychologicznych - stawiają na wypracowanie zestawu modelowych relacji, posługują się nie tylko tabelami i diagramami, ale też "wzorcowymi" dialogami z sytuacji krytycznych. Przedstawiają rozmowy (matki z dzieckiem, partnerów, a nawet obcych ludzi zmuszonych do prowadzenia konwersacji. Jest to sposób na zaprezentowanie skuteczności proponowanej metody podejmowania rozmów - jednak ma poważną wadę: zwykle interlokutorzy reagują zgodnie z założeniami, nie ma możliwości zaakcentowania wielu składników, które wpływają na kierunek dyskusji. W efekcie te ilustracyjne dialogi niekoniecznie przystają do realiów znanych odbiorcom - mają bardziej zasygnalizować sposób prowadzenia argumentacji i panowanie nad emocjami niż rzeczywisty zestaw porad. Czasami głos przejmuje jedno z twórców książki, zwykle po to, żeby podzielić się własnymi doświadczeniami w kwestii wprowadzania w życie wskazówek. Co ciekawe, bardzo dużo tych przykładów należy do zbioru omówień i doświadczeń ekstremalnych - Laurence Alison i Emily Alison upodobali sobie odwoływanie się do scen więziennych. Za każdym razem, kiedy zależy im na zaakcentowaniu trafności metody, wybierają obrazek mrożący krew w żyłach: moment, w którym zostają sam na sam z niebezpiecznym przestępcą albo człowiekiem niepoczytalnym i muszą wspiąć się na wyżyny dyplomacji, żeby w ogóle przeżyć. Wprowadzają w czyn własne wskazówki, wypróbowują na groźnym rozmówcy techniki prowadzenia dialogu - i wychodzą zwycięsko z takich prób. Oczywiście przy takim podejściu nie można przeanalizować wszystkich możliwych scenariuszy, w dodatku autorzy uważają, że większość ludzi postąpi zgodnie z szablonem - nie przyjmują do wiadomości, że ktoś może przejrzeć dość naiwne sztuczki (zwłaszcza metoda z powtarzaniem komunikatu w formie pytania wydaje się być irytująca dla każdego inteligentnego interlokutora). Niezależnie jednak od prób promowania własnych pomysłów - wskazują wiele powodów porażek w komunikacji. Uczą czytelników, jak rozmawiać (a na marginesie też - jak nie psuć sobie szansy na porozumienie, co będzie jeszcze bardziej cenne).

Na szczęście tendencyjne przykłady to nie jedyne składniki tomu. Sporo miejsca autorzy poświęcają na teoretyczne omawianie strategii dialogowania - i to najlepszy motyw w książce. "Jak dogadać się z każdym" to opowieść, która koncentruje się na oczekiwaniach ludzi i na okiełznaniu emocji utrudniających porozumienie. Warto sięgnąć po tom, nawet jeśli na początku trudno jest przyswoić sobie ogrom treści i wskazówek. Laurence Alison i Emily Alison wiedzą, czego poszukują ich odbiorcy - zapewniają im uporządkowaną wiedzę i mnóstwo podpowiedzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz