* * * * * * O tu-czytam

czwartek, 12 grudnia 2013

Danuta Wawiłow dzieciom

Nasza Księgarnia, Warszawa 2013.

Klimat natury

Ekskluzywna bajkowa seria Naszej Księgarni prezentująca twórczość najwybitniejszych autorów literatury czwartej jest nie tylko sposobem na uatrakcyjnienie domowej biblioteczki, ale też szansą na uchwycenie najbardziej charakterystycznych pomysłów i warsztatowych rozwiązań. Książka „Danuta Wawiłow dzieciom” to na przykład zestaw utworów klimatycznych. Ważna jest w nich atmosfera, rodzaj zakodowanych emocji i baśniowość. Danuta Wawiłow często sięga też do motywów ludowych, elementów folkloru i opowieści mówionych. Z tego układa wiersze melodyjne i łatwe do zapamiętania, proste z pozoru, ale przepełnione rozmaitymi uczuciami. Naturalność dostrzega się również w warstwie tematycznej – Wawiłow lubi wykorzystywać w wierszach motywy pór roku oraz zwykłe obserwacje, które można wpasować w codzienne spacery. Świat u Danuty Wawiłow jest światem swojskim, dużo w nim obrazów przyrody, to jakby obraz Polski z dawnych podań i legend, ale uwolniony od obecności człowieka. W ten sposób Danuta Wawiłow przygotowuje jedną warstwę swoich rymowanych bajek.

Drugą warstwę stanowi spojrzenie dziecka. Tu autorka wprowadza istoty z wyobraźni (między innymi rupaki), pokazuje, co potrafi zawładnąć dziecięcymi myślami (zapach czekolady) oraz zajmuje się baśniowymi metamorfozami, jakie zapewnia wyobraźnia malucha (siostra królewna). Danuta Wawiłow dba o to, żeby jej utwory były zakorzenione w coraz mniej dzisiaj znanej zwyczajności – ale pozwala się im rozwijać i docierać do fantazyjnych motywów. Naturalności towarzyszy tu przeważnie lekka melancholia, Danuta Wawiłow nie zawsze zajmuje się tworzeniem żartów i puent, bardziej interesuje ją wyznaczanie klimatu i wrażeń płynących z obserwowania otoczenia. Zaletą bajek jest melodyjność, kojący rytm i dobór głosek.

Zresztą w tomie „Danuta Wawiłow dzieciom” można dokładnie śledzić warsztatowe pomysły autorki. To, co nie wszystkim wychodzi, czyli operowanie rymami gramatycznymi, spieszczeniami i zdrobnieniami, tu idealnie pełni swoje funkcje, składając się na brzmienie tekstu. Wawiłow nie szuka puent w klauzulach wersów – pozostawia w rymach miejsce na zachwyt nad słowami. Lubi wsłuchiwać się w wyrazy, w słowotwórcze możliwości i zabawy. Takich popisów i operacji na poszczególnych słowach jest w tomie „Danuta Wawiłow dzieciom” dużo. Książkę zamyka kilka opowiadań dla młodszych i starszych dziecięcych odbiorców: tu zmienia się tematyka i metody rozwiązywania akcji. Dla Danuty Wawiłow ważne okazują się zwłaszcza interpersonalne relacje, zasady funkcjonowania w społeczeństwie – to utwory, których część dorosłych może nie pamiętać, ale które odgrywały ważną rolę w procesie edukacji.

Jola Richter-Magnuszewska dostosowała się do onirycznej aury utworów, także wybierając ilustrowanie nastrojów, a nie sytuacji. Zmienia techniki, by pokazać odbiorcom różne możliwości interpretowania tekstów i stara się dopełniać utwory, a nie odwracać od nich uwagę. „Danuta Wawiłow dzieciom” to publikacja ważna w serii, ciekawa, przypominająca czytelnikom klasykę literatury czwartej. Do tego przynosi wiele utworów, które zrobią wrażenie także na dorosłych odbiorcach. Danuta Wawiłow nie traktuje bajek jako możliwości opowiedzenia infantylnych historii, ukazuje za to dzieciom piękno literatury. Nasza Księgarnia całą serią sprawia ogromną przyjemność także rodzicom, którzy mają szansę sięgnąć po utwory z własnego dzieciństwa. Nawet tych, którzy do tomu chcą zajrzeć z sentymentu, zachęci sposób wydania cyklu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com