Czarne, Wołowiec 2021.
Codzienność
"Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie" to bardzo rozbudowany reportaż przygotowany przez Petera Hesslera: wyczulonego na to, co działo się wokół niego. Hessler przeprowadził się z rodziną do Kairu i trafił na czas warty zaprezentowania - burzliwy, ale też ciekawy. Uważnie obserwuje zatem otoczenie i gromadzi informacje, rozmawia z ludźmi i śledzi przemiany obyczajowe. Ale przede wszystkim sprawdza, jak żyje się w Egipcie i co specyficznego się tu rozgrywa. "Pogrzebana" to tom, który otwiera rozbudowane kalendarium - później jednak wiadomości społeczne oraz historyczne stają się tylko dodatkiem do opowieści o egzotycznych i ekscentrycznych mieszkańcach. Przez cały tom przewija się Sajjid - mężczyzna, który zbiera i przegląda śmieci na osiedlu Hesslera. Te cenniejsze sprzedaje (przy pomocy dziennikarza, do którego ma duże zaufanie). Niektóre zwraca właścicielom, inne poszerzają jego wiedzę. Jest inteligentny i można z nim porozmawiać o życiu, co Peter Hessler zdaje się doceniać, już sama ta postać zapewniłaby materiał na całą książkę. Mężczyzna przeżywa bardzo różne doświadczenia, a Hessler przekonuje się dzięki niemu, że nie należy kierować się własnymi osądami i własnym punktem widzenia, zwłaszcza w obcym kraju. Idąc tropem śmieciarza, Peter Hessler wyszukuje kolejnych niezwykłych bohaterów. Zatrzymuje się przede wszystkim przy sylwetkach, które nie mogą trafić do wielkiej historii. Interesują go ludzie realizujący niezwykłe scenariusze i ci najbardziej zaskakujący, odważni i kreatywni. Przekonuje się, że pozornie zwyczajni są bardzo wartościowi i to dzięki nim można poznać najciekawszą stronę Egiptu. Pojawi się tu między innymi para, która angażuje lokalną społeczność w dbanie o środowisko: zakłada firmę zajmującą się recyklingiem. Niby nic, a jednak biznes wychodzi od niepiśmiennej kobiety i mężczyzny, który skończył kilka klas szkoły podstawowej. W dodatku - oboje są obcokrajowcami. Znajduje autor także miejsce na opowieść o przyjaźni z gejem, który może opowiedzieć sporo o starannie skrywanych prawdach o życiu homoseksualistów w Egipcie. Autor analizuje również codzienność muzułmanki - odnotowuje ograniczenia, z jakimi musi się stykać i przestrzeń dla siebie.
Cechą nadającą ton tej potężnej książce staje się swoisty słowniczek pojęć. Peter Hessler wprowadza bloki zasłyszanych haseł. Niby po to, żeby przedstawiać ich zapis, w rzeczywistości dzięki temu może autor błyskawicznie naświetlać nastroje społeczne oraz przemiany polityczne. W ten sposób natychmiast uświadamia odbiorcom, na co powinni zwracać uwagę w przyglądaniu się codzienności w Egipcie. Stawia ten autor na reportaż i na zestaw własnych obserwacji. Dzięki temu, że nawiązuje znajomości szczególnie pośród tych niedocenianych, a do tego jest wyczulony na wydarzenia sensacyjne (na przykład motyw rabowania na terenach wykopaliskowych), może przyciągnąć sporo czytelników. "Pogrzebana" to publikacja rozłożysta i zaspokajająca ciekawość odbiorców na temat zwyczajności w Egipcie. Do narracji włącza też autor motywy osobiste - choćby refleksje na temat małżeństwa. Próbuje przyciągnąć detalami. Zastanawia się - refrenowo - nad znaczeniem wzoru na balustradzie. I z takich motywów, ładnie prowadzonych, uzyskuje efektowną całość.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz