Harperkids, Warszawa 2021.
Początki
W tej publikacji, wydanej w serii "Nowa kolekcja bajek", lubianej przez maluchy, bo też i gromadzącej szereg ciekawych opowiastek, pojawia się tym razem zestaw superbohaterów. Wonder Woman, Batgirl, Superman i Batman - w czterech historiach dzieci będą mogły przypomnieć sobie ich początku, albo dowiedzieć się, skąd też wzięły się komiksowe i ważne dla popkultury postacie. Nie będzie tu rozbudowanych fabuł, bo też i relacje dopasowane zostały do wieku odbiorców i przygotowane tak, że można tom czytać samodzielnie. Chodzi jednak o skrótowe przybliżenie ciekawostek i fragmentów narracji, tak, by dzieci zorientowały się w rozkładzie sił i przekonały się, że każdy bohater musiał coś w swoim życiu przewalczyć i coś pokonać, żeby udało się mu zawładnąć zbiorową wyobraźnią. Pokazują zatem i rozstania z rodzicami (w wyjątkowo dramatycznych wypadkach - przedstawione bardzo skrótowo i bez wdawania się w dodatkowe wyjaśnienia), i starcia z wrogami. Liczy się wszystko, co pomoże zdefiniować superbohatera i uświadomić dzieciom, że ci wyjątkowi są tak naprawdę również bardzo zwyczajni. Owszem, dysponują supermocami, trenują, żeby opanować sztuki walki, a swoje umiejętności przeważnie ukrywają - ale w decydujących momentach potrafią włączyć się w działania i uratować słabszych.
Superbohaterowie wiodą na co dzień zupełnie zwyczajne życie, co ma przekonać najmłodszych, żeby uruchamiali wyobraźnię: każdy, kogo spotykają, może okazać się kimś wyjątkowym. Oczywiście sfera komiksów i dużych fabuł wręcz wymusza tutaj dynamiczną akcję. Za każdym razem autorzy wychodzą od kwestii powstania superbohatera (nie: narodzin dziecka, a odkrycia niezwykłych mocy pozwalających na zdecydowane sprzeciwianie się złu), komentują też ich postawy wobec środowiska. Pokazują, jak kształtowały się relacje z innymi, skąd zdeklarowani przeciwnicy i jakimi sposobami można z nimi walczyć. Ogólnie - każda opowieść jest tu szybka i nasycona wydarzeniami, opisy ograniczane do minimum sprawiają, że narracja wydaje się jeszcze bardziej pospieszna: nie będzie to oczywiście dzieciom przeszkadzać, pasuje też do stylistyki pop. To, czego nie ma w tekście, uzupełniają obrazki: wiele tu ilustracji, które czasami wręcz przejmują wyjaśnienia. Chociaż nie można tu mówić o klasycznych picture bookach, "Nowa kolekcja bajek" jest pełna obrazków, dzieci zatem - nawet te przyzwyczajone do komiksów i kreskówek - znajdą tu coś dla siebie.
Jest to książka, która gromadzi "opowieści założycielskie", skupia się na wyjściu od dzieciaków do idoli - to sposób na zaintrygowanie odbiorców i na przekonanie ich, że każdy może spełniać marzenia. To lektura dla maluchów, które lubią szybką akcję i brawurę - i po taki tom sięgną chętnie dla rozrywki. Nie chodzi przecież zawsze o to, żeby pouczać - czasami wystarczy dobra zabawa, żeby wytłumaczyć czas spędzony nad książką.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz