* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

sobota, 11 czerwca 2016

Alicja Żarowska-Mazur: Cyfrowy świat seniora. Bezpiecznie w internecie

PWN, Warszawa 2016.

Obrona

Młodsze pokolenia mają łatwiej: kiedy świat zachłysnął się internetem i możliwościami komputerów czy smartfonów i tabletów, od początku były wprowadzane w technologie – i dziś nie boją się urządzeń, które poznają w domu i w szkole, na lekcjach i dla rozrywki. Inaczej jest ze starszymi ludźmi, którzy na lekcje informatyki w szkołach nie mieli szans i po błyskawicznej ekspansji internetu pozostali w tyle za nowinkami. Z pomocą przychodzi im seria Cyfrowy świat seniora, w przystępny sposób tłumacząca wszystko to, co młodzi odbiorcy wiedzą.

„Bezpiecznie w internecie” to publikacja, która ma przełamać nieufność starszych osób (lub, przeciwnie, oduczyć naiwności i zdawania się na los). Alicja Żarowska-Mazur przygląda się zagrożeniom i pułapkom komputerowym i sprawia, że odbiorcy (nie tylko z grupy docelowej określonej w tytule serii!) zwrócą uwagę na bezpieczeństwo w sieci. Autorka najpierw przedstawia temat hackingu i crackingu, by następnie pokazywać, jak nie wpaść w pułapki zastawiane na użytkowników internetu. Przywołuje reklamowe „loteryjne” maile i sposoby wyłudzania danych; uczy, jak blokować niechciane strony czy bronić się przed wirusami. Opowiada o różnicach między trojanem i wormem, a także o tym, jak system Windows (bo to na nim się skupia) może się chronić przed atakami. Tłumaczy, jak konfigurować system (w przypadku urządzeń mobilnych – Android), wyczula na fałszywe strony banków, zapamiętywanie historii i haseł w przeglądarkach. Opisuje nawet zasady bezpieczeństwa na portalach społecznościowych i możliwość szyfrowania wiadomości w mailach. Dostarcza więc więcej niż standardowe biblioteczne szkolenia dla seniorów – zainteresowanym tematem podsuwa sporo ciekawostek. Wiadomo, że tom w końcu się zestarzeje – autorka odnosi się do najpopularniejszych systemów, wychodząc z założenia, że starsi ludzie nie podejmą decyzji o przejściu na inne niż dostępne w sklepach, przynajmniej nie na początku elektronicznej przygody. Stara się opisywać najnowsze wersje, stawia więc na najświeższe informacje – co oznacza, że część poradnika w końcu się zdezaktualizuje. Jednak „na teraz” (i dla odbiorców, którzy nie mają zamiaru gonić za komputerowymi nowinkami) to lektura bardzo przydatna.

Jest też dobrze przygotowana od strony poradnikowej. Żarowska-Mazur najpierw w prostych słowach objaśnia temat (zadziwia kolokwialne „kapnie” na początku tomu, na szczęście autorka nie posługuje się dalej slangiem z innej grupy wiekowej), później przechodzi do przykładów i analizowania krok po kroku zadań. Tu posiłkuje się czytelnymi (i licznymi) zrzutami ekranu, żeby wykluczyć jakiekolwiek wątpliwości. Prowadzi użytkownika za rękę – i chociaż młodym ludziom skomputeryzowanym od urodzenia wydawać się to może niepotrzebne i przesadzone, seniorom na pewno przyda się takie wsparcie. Mało tego, z poradnika skorzystać też mogą osoby, które zwyczajnie nie czują się pewnie w temacie komputerów czy tabletów, a bez tych urządzeń nie wyobrażają sobie już życia. „Bezpiecznie w internecie” poza wskazówkami postępowania pokazuje także, dlaczego w ogóle zajmować się uszczelnianiem zapór czy instalowaniem antywirusów – autorka przekonująco wskazuje możliwe zagrożenia i nieprzyjemności z nich wynikające. Trudno wyobrazić sobie dzisiejszą rzeczywistość bez obecności komputerów i internetu – warto zatem poświęcić też chwilę na przyswojenie sobie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Alicja Żarowska-Mazur podsuwa cenny poradnik w tym zakresie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz