* * * * * * O tu-czytam

niedziela, 22 marca 2015

Elżbieta Kidacka: Biblia dla dzieci w obrazkach

Nasza Księgarnia, Warszawa 2015.

Odkrycia

Elżbieta Kidacka wie, że do maluchów najłatwiej trafić przez duże i kolorowe ilustracje – proponuje zatem kilka znanych scen biblijnych, które będą wstępem do edukacji religijno-kulturowej dziecka, a służyć też mogą jako ciekawostka do oglądania i swoisty zeszyt ćwiczeń. Anna Garbal, redaktor prowadzący tomiku, dodaje krótkie teksty wyjaśniające zilustrowaną scenkę i… drobne zadania dla małych odbiorców. Kartonowy tomik „Biblia dla dzieci w obrazkach” ma więc funkcjonować także jako publikacja rozrywkowa dla najmłodszych.

Znalazły się tu najbardziej znane i kojarzone nawet przez kilkulatki tematy – stworzenie świata, zwierzęta na arce Noego, narodziny Jezusa i wizyta trzech mędrców czy wjazd Jezusa na osiołku do Jerozolimy – motywy powracające w lekturach, bajkach oraz przy okazji świąt, znane maluchom z różnych opowieści. Pojawiły się też zagadnienia mniej „dziecięce” – mądrość króla Salomona, wieża Babel czy przemiana wody w wino w Kanie Galilejskiej lub cudowne rozmnożenie pokarmów. Elżbieta Kidacka wybrała zatem tematy, które dzieci poznają na lekcjach religii lub w kościołach i przestawiła je w formie ogromnych bajkowych ilustracji z wieloma planami i licznymi postaciami. Na każdym obrazku znajduje się wielu ludzi, czasem mnóstwo zwierząt, innym razem – moc przedmiotów, tak, żeby na pierwszy rzut oka widoczny był tylko chaos. Oglądanie tych stron wymagać będzie od dzieci wielkiego skupienia.

Żeby to zapewnić, Anna Garbal ilustracje Elżbiety Kidackiej wiąże z kolejnymi zadaniami. Proponuje, by dzieci znalazły coś na rysunku (zanim do tego dojdzie, pilnie przestudiują każdy szczegół), żeby coś policzyły lub coś nazwały. Niekiedy szukane detale są naprawdę maleńkie, a podpowiedzi czy klucza rozwiązań tu nie ma – tym lepsza zabawa czeka odbiorców. Kidacka zapewnia im przyjemne dla oka i tętniące życiem ilustracje – tu każda postać zajęta jest innymi sprawami, każda ma coś innego do zrobienia. Niemal słychać panujący na obrazkach gwar. Postacie są przedstawione w sposób komiksowy, sympatyczny i bajkowy, wszyscy – a dotyczy to również zwierząt – są uśmiechnięci. Kidacka bardzo umiejętnie zmienia atmosferę poszczególnych rysunków dzięki operowaniu kolorami tła czy szczegółami architektonicznymi, jej ilustracje, chociaż naiwne w duchu, mają w sobie pewną głębię – tak, że mali odbiorcy ucieszą się z możliwości zapoznawania się z ich bohaterami. Tu wszystko okazuje się ciekawe i inne, a za sprawą egzotyki także atrakcyjne. Chociaż tomik nie ma zbyt wielu kartek, stanie się ozdobą biblioteczki malucha.

Elżbieta Kidacka nie prowadzi tutaj edukacji religijnej, ale swoją książką przybliża dzieci do tematów obecnych także w kulturze i sztuce. Traktuje to jako wyzwanie, ale i szansę na zaprezentowanie najmłodszym szeregu ciekawych motywów. Zainteresowani będą mogli pogłębiać wiedzę – dzieciom na początek wystarczy taka publikacja, pierwsze zetknięcie się z biblijnymi treściami. „Biblia dla dzieci w obrazkach” nie jest głosem w dyskusji o religijności wśród najmłodszych – to raczej próba uzwyczajnienia sfery wiary, wprowadzenia jej do strefy codziennych zabaw. Elżbieta Kidacka biblijne motywy traktuje jak okazję do ilustracyjnych popisów – zapewnia dzieciom zabawę nad kolorową i pełną szczegółów książką. Swoją publikację kieruje do najmłodszych, dostosowując do nich i treści, i kolory. Zadania dodawane do każdego obrazka pozwalają ćwiczyć spostrzegawczość i angażują kilkulatki. Ta pięknie przygotowana książka na pewno nie zmęczy dzieci, za to zapewni im zabawę.

1 komentarz:

  1. Pozycja wydaje się bardzo ciekawa. Rozejrzę się za nią :)

    OdpowiedzUsuń

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com