* * * * * * O tu-czytam

wtorek, 13 stycznia 2015

Góry. Wolność i przygoda. Od trekkingu do alpinizmu. Wydanie rozszerzone i zaktualizowane

Galaktyka, Łódź 2014.

Tajniki wspinaczki

Ta publikacja liczy prawie sześćset stron i każdy, kto myśli o wspinaczce, powinien nauczyć się jej treści na pamięć. „Góry. Wolność i przygoda” to najlepszy z dostępnych na rynku podręcznik, stale aktualizowany i uzupełniany przez szerokie grono specjalistów. Znajdą się w nim odpowiedzi na wszystkie pytania wspinających się, nie tylko szereg wskazówek i przestróg, ale i szczegóły dotyczące technik wspinaczkowych, sprzętu, węzłów czy zachowania w zespołach. Tom jest rzeczowy i kierowany do tych, którzy poważnie podchodzą do tematu zdobywania szczytów.

Książkę otwiera przegląd potrzebnego w górach wyposażenia. Autorzy nie pozostawiają żadnych wątpliwości: omawiają zalety i wady rodzajów plecaków, bielizny czy ubrań, pomagają skompletować niezbędny sprzęt na podstawie dostępnego dziś w sklepach asortymentu, przypominają też o wyborze odpowiedniego jedzenia. Proponują całoroczny trening wzmacniający mięśnie i uczą podstaw orientacji w terenie. Co pewien czas przypominają o swoistej etykiecie gór (na przykład o zachowaniu porządku). Sam temat wspinaczki rozłożony został na kilka działów: pojawiają się rodzaje węzłów czy techniki zakładania karabinków – baza do późniejszych wypraw. Szczegółowo omówione zostały zasady wspinaczki w skale oraz wspinaczki zimowej i alpejskiej (tu z zaakcentowanymi różnicami między poruszaniem się po śniegu, po lodowcach, po lodospadach czy w wysokich górach). Niezbędne są również zasady bezpieczeństwa: autorzy tomu piszą o pierwszej pomocy (ale bez rysunkowych schematów dotyczących podstaw absolutnych – za to z wygodnymi tabelami – ściągami), o bezpieczeństwie grupy czy o ułatwianiu zadania ratownikom. Często podkreślają, że samo posiadanie telefonu komórkowego może dawać złudne poczucie bezpieczeństwa – i w związku z tym warto przyswoić sobie szereg prostych i przydatnych uwag, by w trudnej sytuacji móc zapanować nad paniką. Ostatnia część tomu dotyczy samej natury: powstawania gór (przydaje się ta wiedza w ocenie otoczenia), obserwowania śniegu oraz przewidywania pogody na podstawie chmur (tu uwaga – przydałyby się wyraźniejsze zdjęcia i bardziej dokładne opisy, chociaż zainteresowani tematem i tak dotrą do rozbudowanych wiadomości bez trudu). W dodatkach pojawiają się tabele pomocne w szacowaniu skali trudności trasy czy wpływu zjawisk atmosferycznych na odczuwanie zimna.

Tekst zwięzły (ale niepozbawiony atrakcyjnych tonów) zawiera sporo zwrotów do odbiorcy. Autorzy odwołują się do ogólnych autorytetów, sygnalizują trafność wyborów przez podziały wśród fachowców (część wybiera taką metodę, część woli taką), zwracają też uwagę na decyzje i zachowania, które nie podlegają dyskusji: na marginesie uczenia wspinaczki wprowadzają też swoistą etykietę. W całościowy sposób wprowadzają czytelników w świat tego sportu ekstremalnego, nie stronią nawet od podawania pobocznych nazw sprzętów – choćby „jebadełek”. Do tekstu dodawane są instrukcje rysunkowe – czytelne schematy pokazują zasady asekuracji, prawidłowe i nieprawidłowe możliwości stosowania sprzętu, a także rodzaje dostępnego wyposażenia – autorzy nie pomijają żadnego elementu ekwipunku i rozwijają wszelkie wątpliwości. Dostarczają wiadomości niemal na każdy górski temat (łącznie z zachowaniem wobec dużych drapieżników) – i naprawdę trudno wyobrazić sobie ruszanie w trasy bez dokładnej znajomości treści wszystkich rozdziałów. Ten podręcznik to niemal studia nad wspinaczką – dla już zdecydowanych na uprawianie tego sporu i szukających pełnego przewodnika. Ósme wydanie „Gór” uwzględnia aktualnie dostępne wyposażenie, ale przypomina też o dawnych standardach, daje więc również przegląd zmian. Chociaż zatem część tej książki kiedyś się zestarzeje, porady tu zawarte długo będą służyły zainteresowanym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com