Zysk i S-ka, Poznań 2014.
Rośliny
Z dobrym przewodnikiem wszystko wydaje się banalne. Dla tych, którzy chcieliby się zająć pielęgnowaniem ogrodu, prostymi pracami ogrodniczymi na działce, a nawet upiększaniem balkonu czy tarasu, Witold Czuksanow będzie przewodnikiem wręcz wymarzonym. To autor, który nie tylko nauczy podstaw – ale i zachęci do tego hobby w ciekawym tekście. Tom „Ogród dla początkujących” jest dobrze skomponowanym poradnikiem, któremu autor nadał indywidualny rys za sprawą poczucia humoru. Z tą książką nie ma się żadnych wymówek: trzeba przystąpić do pracy, która szybko przyniesie sporo radości (a i zawiść sąsiadów).
Czuksanow w „Ogrodzie dla początkujących” nie kształci architektów zieleni. Kieruje się do zwykłych odbiorców połączonych wspólną pasją. Rozwiewa mity dotyczące pielęgnacji roślin, podpowiada, jak radzić sobie z pasożytami i szkodnikami, ale przede wszystkim usuwa wszelkie wątpliwości. Odnosi się do podstawowych zmartwień i pytań („dlaczego u sąsiada rośnie, a u mnie nie”), pozbywa się problemów („na ścianę domu albo ohydny mur sąsiada”), uczy, jak rozpoznawać rodzaje gleby, jak sadzić rośliny i je pielęgnować, prezentuje zasady ogrodowych kompozycji i przypomina, by dobierać rośliny o różnych porach kwitnienia, by dłużej cieszyć się przebywaniem w pięknym ogrodzie. Jeśli do tego dodać materialną zachętę dbania o otoczenie domu wiadomo już, że lektura poradnika stanie się przyjemnością – i to często przyjemnością praktyczną.
Czuksanow stawia tu na doświadczenia własne (bardzo bogate) oraz na poczucie humoru. W swobodnej narracji często, chętnie i umiejętnie posługuje się żartami – taki ton zapewni mu większą przychylność odbiorców, a i zwiększone zainteresowanie. Pomaga i fakt, że z większością opisywanych zagadnień autor miał do czynienia i teraz może doradzać, bogatszy o wypróbowane metody. Funkcjonuje tu jako autorytet, ale i przyjaciel, życzliwy sąsiad, który zawsze przyjdzie z pomocą. Czuksanow nie traci czasu na teoretyczne rozważania: interesuje go to wszystko, co dzieje się w polskich ogródkach. Specjalnie przygotowuje nawet swoisty kalendarz ogrodnika, by wskazywać, kiedy należy się zająć określonymi pracami. Nie żartuje tylko w skrótowcach – tabelkach z cechami kwiatów (szczegółowymi jak na skrótowe) czy w spisach zajęć. W odróżnieniu od autorów zachodnich poradników, Czuksanow nie zaczyna od gromadzenia przydatnych narzędzi – przedstawia tylko kilka i radzi, by zestaw uzupełniać w miarę potrzeb (i nie kierować się ceną).
Poza tym, że przyjemnie napisany i rzeczowy, „Ogród dla początkujących” jest też bogato ilustrowany. Nic dziwnego – to najlepszy bodziec do pracy w ogródku, każdy amator sadzenia i pielęgnowania roślin zechce mieć w swoich zbiorach podobne imponujące okazy. Bogaty materiał zdjęciowy umożliwia też trafienie do niezaawansowanych, rzeczywiście początkujących „ogrodników”: na ilustracjach znajdą oni także potrzebne informacje. Albumowy charakter tomu sprawia, że łatwiej zaplanować wybór roślin do ogrodu.
Wśród wielu poradników dla ogrodników-amatorów „Ogród dla początkujących” wyróżnia się także objętością – nie jest to przypadkowa kioskowa i pobieżnie napisana publikacja, a starannie przygotowane kompendium wiedzy o ogrodnictwie na początku wprowadzania w życie takiego hobby. Czuksanow zaraża entuzjazmem, chce trafić do czytelników mających podobne zainteresowania, ale jest też w stanie być inspiracją dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, jak spędzać wolny czas.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz