* * * * * * O tu-czytam

sobota, 6 sierpnia 2011

Renate Jones: Koty

Muza SA, Warszawa 2011.

Po prostu koci świat

Do tego, że posiadanie kota wiąże się ze sporą odpowiedzialnością i często dużymi wyzwaniami nikogo chyba przekonywać nie trzeba. Na szczęście debiutantom w roli właścicieli tych czworonogów, jak i doświadczonym hodowcom, którzy chcieliby urozmaicić rutynę, z pomocą przychodzi tom „Koty”, zbiór informacji i porad, który zachwyci nie tylko zapalonych kociarzy.

Książka pomyślana została jako kompendium wiedzy o kotach – to popularnonaukowa publikacja, w której fakty i podpowiedzi dla właścicieli tych zwierząt stawiane są na pierwszym miejscu. Chociaż na okładce widnieje tylko nazwisko doktor weterynarii, Renate Jones, kolejne rozdziały przygotowało czworo autorów: dziennikarka Gabriele Metz, organizator wystaw Marc Heppner oraz druga doktor weterynarii – Anna Laukner. Wszyscy próbują uprzedzić najbardziej podstawowe pytania, wytłumaczyć zachowania i potrzeby domowych pupili, a także sprawić, by koty były szczęśliwe. To zresztą najważniejsze założenie publikacji: szczęście i zadowolenie kota staje się priorytetem, twórcy wiele razy odwodzą od pomysłu zakupu lub przygarnięcia czworonoga tych odbiorców, którzy nie byliby w stanie sprostać kolejnym wymaganiom. Kładą duży nacisk na bezpieczeństwo zwierząt, ich komfort i radość, a przedmiotem uwagi autorów stają się niemal wszystkie możliwe scenariusze czy sytuacje, począwszy od rozmnażania kotów, przez zachowania maluchów, aż po opiekę nad kotami starymi i zmęczonymi. Przydatny z pewności będzie przegląd informacji na temat sposobów komunikowania o swoich potrzebach, możliwości fizycznych kota, jego zachowań „socjalnych” czy przyczyn strachu lub stresu. Osobny rozdział został poświęcony zabawom (jak głosi notka o autorach – przetestowanym na ulubieńcach). Co ciekawe, Marc Heppner wprowadził tu raczej rzadko spotykany podział na zabawy uwzględniający temperament kota. Dzięki temu w gąszczu podpowiedzi nie zgubią się nawet początkujący opiekunowie. Autorzy radzą, jak wybierać kota i jak go wychować, oduczając złych nawyków. Zatrzymują się także nad zagadnieniem cech różnych ras – i tu uwaga: w notkach praktycznie wszystkie koty są z różnych powodów wychwalane i gloryfikowane, niemal każdy nadaje się do głaskania i spokojnych zabaw. Takie skrótowe i często subiektywne oceny nie przydałyby się tym, którzy planują zakup przedstawiciela określonej rasy. Idealne wydaje się zatem podsumowanie w formie rozbudowanej tabeli, dzięki której odbiorcy dowiedzą się, jaka rasa nadaje się dla ludzi aktywnych, jaka nie toleruje obecności innych kotów, jaka może być trzymana w mieszkaniu i jaka lubi pieszczoty. Bardzo ważny i potrzebny jest też ostatni rozdział o zdrowiu kotów – od wizyt u weterynarza i informacji o szczepieniach, przez objawy różnych chorób po pierwszą pomoc dla kota. Tego nie mogło w całościowym przeglądzie zasad opiekowania się kotem zabraknąć.

Książka jest ładnie wydana i pełna fotografii, których podpisy także pomagają zorientować się w oczekiwaniach i pomysłach pupili. Ma wyraźnie charakter informacyjny, co tłumaczy obiektywny styl i wyważony język – ale i tak widać, że stworzona została przez miłośników kotów, którym dobro tych zwierząt leży szczególnie na sercu. To oczywiście sprawia, że sięga się po nią z przyjemnością nie tylko po to, by dowiedzieć się czegoś o naszym czworonogu, ale też aby cieszyć się wizerunkami naprawdę zadowolonych kotów.

1 komentarz:

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com