* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

środa, 7 kwietnia 2010

Smuteczki

Dogłąbny żal kapusty i inne smuteczki w twórczości Jeremiego Przybory


Barbara Kudra w artykule o czasowniku w utworach Jeremiego Przybory zwróciła uwagę na fakt, że jest Pan B „nie tylko zwykłym twórcą tekstów kabaretowych, lecz znakomitym mistrzem słowa” . Z podobnymi opiniami można się spotkać bardzo często i nie należą one do grzecznościowych formuł. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest Jeremi Przybora bodaj jedynym polskim satyrykiem, którego pisarstwo stało się obiektem badań językoznawców. Takiego zaszczytu nie doczekali się jak na razie ani Wojciech Młynarski, wprowadzający do piosenek potocyzmy i kolokwializmy, ani Władysław Sikora, operujący wieloznacznościami i rozbijaniem związków frazeologicznych.


[całość tekstu dostępna będzie w późniejszym terminie]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz