* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

czwartek, 12 stycznia 2023

Richard Adams: Wodnikowe Wzgórze

Kropka, Warszawa 2022.

Ucieczka

Jest "Wodnikowe Wzgórze" już powieścią klasyczną z działu literatury dla młodzieży - i powieścią bardzo nietypową, dla wymagających czytelników. To stworzona z rozmachem historia o świecie królików - a świat ten budowany jest od podstaw na bazie fantastyki i ludzkich doświadczeń. Króliki mają własny język, rozmawiają ze sobą i wyciągają wnioski z bieżących wydarzeń. Wiedzą, co im zagraża i od czego trzymać się z daleka. Miewają różne przeczucia, zgodnie z którymi starają się działać - kiedy ufają własnej intuicji, dobrze na tym wychodzą. Zresztą bunt i odejście od starych zwyczajów to punkt wyjścia dla wielu historii, nie inaczej jest i tym razem. Richard Adams stara się znaleźć tematy, które dla królików są aktualne i ważne, próbuje zrozumieć swoich bohaterów - ale poza tym najprostszym etapem przyglądania się zwierzętom wprowadza cały zestaw zaskoczeń, łącznie z wierzeniami czy kulturą. Buduje królikom całą alternatywną rzeczywistość i to dla odbiorców spora niespodzianka. Wypada to bowiem nad wyraz poważnie i zamienia się w narrację wielkoformatową. Przez pierwsze rozdziały "Wodnikowego Wzgórza" wejście w świat królików wydaje się trudne, autor stawia bowiem na drobne scenki, rezygnuje z relacjonowania przygód - wie, że musi dobrze przedstawić zasady panujące w tej krainie (i oswoić czytelników z różnymi charakterystycznymi dla bohaterów nazwami oraz definicjami - część znanych ludziom określeń zyskuje tu swoje królicze odpowiedniki i później, w dalszych partiach opowieści, nie będzie już wyjaśnień i komentarzy do tego, co zostało wprowadzone). Zajmuje się ocenianiem zastanej rzeczywistości królików, a także tłumaczy, dlaczego część z nich zdecydowała się porzucić królikarnię i wyruszyć w nieznane. Z tego biorą się później kolejne doświadczenia i przygody składające się na tę monumentalną jak na literaturę czwartą powieść.

Jest "Wodnikowe Wzgórze" klasyczną w duchu historią drogi, relacją, w której autor zajmuje się kontaktami interpersonalnymi i emocjami bohaterów na równi z dążeniem do uporządkowania sobie przez nich życia. W króliczym świecie dzieje się wiele, także w sferze duchowej, zresztą autor wybiera na motta kolejnych rozdziałów cytaty i źródła kompletnie niepasujące do rozrywkowej powieści. Udaje mu się zachować atmosferę podniosłości i nie zamęcza przy tym odbiorców - ale wymaga to sporego zaangażowania w akcję. Ta lektura nie wypada archaicznie: liczy sobie kilkadziesiąt lat i zdecydowanie wyróżnia się na rynku literackim, Pomysł na olbrzymią eskapadę małych zwierzątek zrealizowany z wyczuciem patosu i z lekkim humorem to dobra zachęta do czytania. "Wodnikowe Wzgórze" to książka, która zapewnia sporo przeżyć amatorom klasycznych powieści przygodowych i awanturniczych. Richard Adams buduje skomplikowaną intrygę i prezentuje bogaty zestaw charakterów, a wszystko to w literacko dopracowanej fabule. Sięga autor do sprawdzonych schematów, wzbogacając je o dane z codzienności królików i ich społeczności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz