Harperkids, Warszawa 2023.
Edukacja
Przesuwane części kartek w małych kartonowych picture bookach z serii Akademia Mądrego Dziecka (podseria: Pierwsze słowa) to doskonała metoda na to, żeby dzieci poznawały nowe słowa i żeby dobrze bawiły się samymi książeczkami - dzięki temu lektury będą się im w przyszłości kojarzyć przyjemnie. "Warzywa" i "Ubrania" to proste pokazanie, jak błyskawicznie zapoznawać najmłodszych z nowymi dla nich określeniami. Zasady konstruowania tych książeczek są przejrzyste: każda rozkładówka to jedno zadanie związane z przesunięciem ruchomego elementu - i połączone z zagadką - oraz strona z prezentacją kilku składników - warzyw albo ubrań (w zależności od wybranego tomiku). Nie ma narracji, tekst składa się z podpisów pod sporymi i wyraźnymi obrazkami oraz z pytania z odpowiedzią - można zatem prowadzić własną narrację, kiedy będzie się prezentowało tomiki pociechom.
Rozkładówki zostały przygotowane tak, by rzeczywiście zapoznawać dzieci z nie tylko najbardziej znanymi warzywami, ale dostarczać im wiedzy na temat tego, co można odkrywać. Pojawi się tu bakłażan, cukinia i cykoria, batat i rzepa - w "Ubraniach" sytuacja wygląda nieco inaczej, różne części garderoby raczej należą do tych podstawowych, dziecko dowie się więc, czym jest koszulka, czym spódnica, sweter, kapcie czy majtki: tu trudno o bardziej wyszukane składniki. Warto uważnie śledzić zawartość rozkładówek, bo na ostatniej pojawiają się już same rysunki, bez podpisów - i trzeba wykazać się dobrą pamięcią lub wiedzą, żeby nazwać poszczególne obrazki. Może to być sposób na skontrolowanie postępów dziecka albo na przedłużenie zabawy: w razie potrzeby można będzie wrócić do poprzednich stron i odnaleźć potrzebne warzywo czy ubranie.
Warto podkreślić ciekawe wykorzystanie przesuwanych elementów stron. W "Ubraniach" można dzięki nim między innymi wybierać, który deseń lub kolor jest ładniejszy: na okładce widnieją niebieskie skarpetki w żółte albo czerwone paski, dziewczynka ma na sobie sukienkę w motylki albo w kwiatki - zmienia się to jednym ruchem palca, co z pewnością zachęci dzieci do działania i do oceniania efektów. Można tu jeszcze założyć czapkę lub chlapać kaloszami w wodzie - tu nie będzie niespodzianki zmieniającej obrazek, ale doda mu się dzięki temu dynamiki. Warzywa z kolei można nadgryzać, wyciągać z ziemi albo "otwierać", żeby dobrać się do apetycznej zawartości - tu najbardziej efektowne okazują się dojrzewające na krzaku pomidory.
To książeczki przygotowane tak, żeby zapewnić maluchom trochę zabawy i ćwiczenia motoryki: zmuszają do działania i do angażowania się w kolejne zadania czy zgadywanki, przekonują do uważnego rozglądania się wokół siebie i przedstawiają najbliższe otoczenie. Bez narracji, bez zbędnych komentarzy: wszystko rozgrywa się tu bardzo szybko, tak, żeby dzieci nie zmęczyć i żeby wpłynąć na zapamiętywanie za sprawą ruchomych elementów. To zaledwie kilka rozkładówek, ale gwarantujących dzieciom zabawę przy odkrywaniu kolejnych treści.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz